Hoşgeldin 2019.

 

2019 yılı kendini yeniden var etmenin ve genişlemenin yılı. 2018’in yüzleşirken aydınlatan enerjisiyle başlayan bitişler yeniden varoluşlara ve kendini yeniden ifade ederek göstermeye itiyor. Şimdi birikimlerin yeteneklerle birlikte gösterilme zamanı. Seçimlerin altında yetenekler ve deneyimler olacak. Yetenekli olan deneyimli olan hazır olan  seçilecek. Bunları da destekleyen bilgelik yine her alanda diğer zamanlara göre daha çok aranacak. Belki de bilginin kıymeti daha iyi anlaşılacak ve bilmemenin getirisi çok yerde aptalca hatalara sebep olacak. Seçimlerin en altında bu sebeple bugüne kadar ne getirdiğiniz çok önemli bir yer tutacak.

2019 için en önemli başlık kendini ifade etmekle ilgili. Genişlemenin anahtarı aslında ifade gücünüz. Bunu yeteneklerinizi nasıl göstereceğiniz şeklinde de söyleyebiliriz. O zaman daha görünür olacaksınız ve bu da size iyi yönde genişlemenin kapılarını açacak. Bunu yaparken kendinize inanmak ve bu inancı bir motivasyon kaynağı olarak kullanabilmek yine sizi ilerleten şey olacak.

Inanç kelimesi bu yılın belki de diğer en önemli başlığı. Yaptıklarınız ya da yapamadiklariniz açısından baktığınız hemen her konuda bu kavram karşınızda durabilir. Inanç aynı zamanda olumsuz olarak fanatık yaklaşımlar ve inatlar da getirebilir. Işte tam da bu anlamda fanatik ve inatçı yaklaşımların oluşturacağı olumsuzluk fırsatların kaçması da demek. Kendi elinizle kendi yaptıklarınızı yıkmak için bu tuzağa düşerseniz, gemileri yakmak başta iyi hissettirse bile gelecek yıl 2020 de sonuçları itibariyle pişmanlığa dönebilir. Nafile çabalarla kaçan fırsat ya da fırsatlara bakarak denge arayışları içinde kalabilirsiniz.

2019 bir fırsatlar yılı aslında. Yaşamın tüm güzel yönleri sizin için vücut bulabilir. Neye nasıl baktığınız ve inandığınız aslında kim olduğunuz ve kendinizi ne kadar tanıdığınız tam da bu tip zamanlarda çok önemli olacaktır.  Kalbinizin sesini dinlemek ve merhamet duygusu 2019 için eğer tersine dönerse hiç istemediğiniz sonuçlar getirebilir. Kalbin sesini duymak, ilahi olan tüm birikiminizi barışla sevgiyle ve merhametle birleştirip kullanmak tüm doğanızın çiçekler açmasına yararken tüm hücrelerinizle yaşamı hissetmenizi ve her nefeste bunun tadını almanızı sağlayacaktır. Aksini burada yazmak bile istemiyorum. Yıkıcı etkilerinin yaralarını sarmak yıllar alabilir!

Neyi büyütmek istiyorsunuz? Bunu dürüst ve doğrulukla adaletle mi yapmak istiyorsunuz? O zaman 2019 size enerjisiyle destek verebilir.  Aksi tutumları kullananlar sadece kazandıklarını zannedecekler. Öyleki doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmanın cezası sanırım ilahi katmandan cezasını bulacak dersek yanılmayız. Neyi nasıl yaptığınıza çok dikkat edin derim 2019 bu anlamda kırılmalı bir yıl. Getirdiğini sizden çok ama çok acı şekilde geri alabilir.

Sanat ya da sanatsal aktiviteler yaşam öğretileri ezoterik bilgiler ya da bilgelik bu anlamda 2019 yılının yine önemli konuları. Sahnede olanlar açısından sanatın olanca coşkusuyla yaşanması ve yücelmesi doğru açılımlar getirirken sanatın ve sanatçının yok edilmesi tam da karanlığın koyulaşmasına  ve samimiyetin kaybolmasına yol açabilir. Yerine koyulması çok güç ve zor değerleri kaybetmemek gerekiyor. Samimi ve toplumu birleştiren, yaşamın renkli açılımlarını sunan ve sahneleyenlerin aslında önemli bir dönemeci. Tüm sene boyunca sanat ve sanatçı, din ve inançlar ya da inanılan değerlerin bir çatışması yaşanabilir.  Kazananı olmayan ve sadece yıkıcı etkilerle geleceğe taşınan olumsuz sonuçlar…

Renklere ve renklerin güzelliğine,  yaşama ve yaşam öğretilerine saygı duyulması gereken uluslar ve dinler üstü bir yaklaşımla evrensel değerlerin gözetildiği önemli bir yoldayız 2019 yılında. Bu  yol ne kadar devam ederse o kadar kazançlı ne zaman terkedilirse o kadar yıkıcı… Yaşamı önemsemek yaşam alanlarını önemsemek çatışma ve fanatik yaklaşımların kültürel değerleri yok etmesine seyirci kalmamak sanatsal birikimlerin değerini anlamak ve sanatı ortak bir dil olarak görmek belki de bir çok sorunun çözümüne hizmet etmek demek. Tersi de bir çok sorunun doğmasına hizmet etmek… Tercihler önemli!

Kısa yoldan kolay yoldan cehaletten kazanç çıkarmaya çalışanlar için söylenecek çok şey var. Kısaca söyleyelim elde edilen kazanç kazanç değil! Ne kadar kazandığınıza bakarken ne kadar yıkıp tahrip ettiniz ona da bakmanız gerekiyor.  Zira 2020 yılının terazisi bu konuda çok zorlayıcı. Kazançların kazanç mı kayıp mı olduğunu o tartacak! Adaletin çarklarını dürüstce işletmek gerekiyor 2019 da çünkü 2020 bunun hesabının görüleceği çok önemli bir yıl olarak duruyor daha şimdiden!

2019 sahne yılı. Sahnede ne yaptığınız sizin sorumluluğunuzda! Ben yaptım ama diyerek kaçılacak bir yer yok. 2019 neyi genişletirseniz onun  sonuçlarını toplayacağınız bir ortam sunuyor. Ne yapmaya hazırsınız? Neye hazırsanız o size geliyor dersek yanlış olmaz. Bunu yeterlilik boyutuyla tüm sene boyunca hissedebilirsiniz ! Hazır değilseniz öğrenmeye ve gelişmeye açık olmalısınız ? Cahil cesaretiyle olacak bir şey yok! Sadece yıkabilirsiniz ve yıkıcı etkilerle oluşan enkazları toplayabilirsiniz. Kendinizi varederken  çevrenizi yıkmayın!

Samimiyetin ve gerçek inancın bir kazanç olduğu harika bir yılda kendinizi yeteneklerinizle sahnede gösterin ve hakettiğiniz takdiri övgüyü maddi kazancı alınız. Kendinizi seviniz ve sevginiz kendi kalbinizden çıkan en güçlü duygu olsun. O kadar güçlü olsun ki nefrete yer kalmasın. Bu anlamda bağışlamanın ve affetmenin değerini de ortaya koyunuz ve kendiniz de dahil olmak üzere bağışlayıcı ve merhametli olunuz.  Olunuz ki sevgi yaşamda yer bulsun yoksa nefret ve bozuk davranışlar genişleyerek büyüyecek. Sevgiyi ve gerçek yaşam enerjisini soluyun bugün sene. Yaşamın iliğini emerek soluğun. Bu da sevgiyle başlayan tüm estetik duygulardır !

2019 yılında dağılmadan odaklanarak iyi bir düzenle çalışmak ve bu düzeni işletirken yaşamın keyifli yönlerini de abartmadan yaşayarak yapmak çok önemli ! Abartılı tüm yaklaşımlardan ve israftan uzak durmak aslında bir kazanç. Genişlemeyi bu yönde nasıl yaptığınıza dikkat ediniz.

Otorite figürlerinin aktif olacağı ve sahneyi etkili şekilde kullanmak isteyeceği bir yıl 2019. Liderlerin yaşama ve tüm dünyaya vereceği mesajlar , yönetim esnasında alınan kararlar toplumları çok etkileyecek. Savaşmak ve güç kavgaları sahne alırsa toplum bundan zarar görecek. O yüzden toplumun liderlere mesajları çok önemli olacak! Ne mesaj vermek istiyorsanız onu seslendirin. Kalbimizle davranışlarınız birleşsin! Liderler topluma ve toplumların geleceğine hizmet etmek için vardır. Toplum liderlere hizmet etmez! 2019 yılının ana temasında yaşama hizmet var. Liderlerin ençok dikkat etmesi gereken konu da bu! Yaşamı insanı ve diğer tüm canlıları  önemseyen yaklaşımları destekleyerek toplumlara liderlik etmek esas olmalı yoksa yaşanacak yer kalmayacak yaşamsal değerleri yok ederek ilerlemek bir şey kazandırmayacak ! Başka dünya yok !

Çocuklara ve adalete sahip çıkılması her zamankinden daha önemli 2019 yılında. Bir yeni başlangıç bu anlamda çok kritik bir evre olarak herkesin yaşamında önemli bir yer tutuyor. Adaletin her bireyde vücut bulması çok anlamlı ! Kendinize adil olun çevrenize de! Kendinize dürüst olun çevrenize de ! Kendi değerinizi bilin çevrenizdekilerin de ! 2019 kötülüklerin yılı olmasın kötüyü nefreti büyütmeyin !

Genişleme yılında tabi ki sağlık için söylenecek şeylerde var. Obezite böyle yıllarda çok gündeme gelir! Aşırı kiloya bağlı gelişen hastalıklar açısından dikkat edilmesi gereken bir yıl. İştah açıcı bir yıl olarak duruyor 2019.  Mücevher ve değerli taşlar altın gibi değerli metaller sanırım 2019 yılında çok farklı değerlenecek ya da öne çıkacak. Bunu parasal değerler açısından değişimler olarak düşünebiliriz ! Iri takılar bu yıl çok moda olabilir. Gösterişli ve renkli bir yıl 2019 bunun kılık kıyafet aksesuar olarak yaşamda karşılık bulacağını söyleyebiliriz. Gösterişi abartmayalım!

İrade ve bağımsızlık kararlılık hedef seçimi ve uygulamasında size çok gerekecek. Ne istiyorsanız sahip olduğunuz değerlere  bakarak isteyiniz. Size ait olmayan şeyleri yapmaya çalışmakla uğraşmayınız. Uğraşlarınız yeteneklerinizle bilgi ve becerilerinizle örtüşsün. Deneyimlerinizi kullanacağınız birikimlerinizi bilgi ve yetenek olarak en üst düzeyde göstereceğiniz hedefleriniz olsun ve böyle oluşumların içinde yer alın. Kendiniz olun ve neye inanıyorsanız öyle yaşayın kendinize dürüst olun. Kendi önünüzden çekilin! Kendinize engel olmayın! Tutkuyla sarılın yaşama ve ne yapıyorsanız tutkunuzu gösterin!

2019 yılının hepimize başarı mutluluk sağlık huzur ve barışla bollukla bereketle sevgiyle ve aşkla gelmesini diliyorum.  Tüm kalbimle…

Tutkuyla kalın!