Haziran ayının günerjisini biraz bekleyip yazmak istedim. Özellikle yeni ayın büyümeye başladığı dönemde yazmanın daha iyi olacağına inandım. Haziran’da günerji 17/8 (6+2+0+1+8=17) ediyor. 17 kolay bir sayı değildir. Sadeleştirilmiş hali olan 8’de öncelikle tamamlanma ve bitişleri temsil eder. Bitişlerin Temmuz ayında da devam ederek daha yoğunlaşacağını söyleyebiliriz.Bu iki ayın finansal açıdan da önemli bir dönem olduğunu da söyleyelim. Yılın ortasında oluşan bu bitiş/sonlanma enerjileri aslında eksik kalınan noktaları görme açısından önem taşıyor. 2018 yılının 11 olan enerjisini yorumlarken gölge yanlarınızla yüzleşmeleriniz olabilir demiştim 2018 yılının günerjisini yazdığım yazıda. Şimdi bu dönem Haziran ve Temmuz aylarında bu yüzleşmeler en üst düzeyde gerçekleşecek gibi duruyor.

17/8 olan Haziran günerjisi 18/9 olarak Temmuz ayında devam edecek. 18 sayısınında yılın enerjisinde olduğunu düşünürsek oldukça sıcak bir Temmuz dönemi hepimizi bekliyor. Şimdi biraz 17/8 üzerinden yazmaya devam edelim. 8 kazançların ve paranın sayısıdır. Alma/verme döngüsünün tamamlandığı nokta olarak söyleyebileceğimiz bu duruma herkesin bir muhasebe yaparak bakmasında fayda olacaktır. Ne durumdasınız şimdi? Yaptıklarınız ve elde etmek istedikleriniz nelerdi? Ne elde ettiniz ya da ediyorsunuz? Temmuz döneminde de bu sorgulama biraz daha devam edecektir. Daha çok geçiş yapmanızı sağlayarak…

 

Emek vermek ve mücadele etmek 17’nin doğasında var. Zorluklarda… Ancak bu zorluklar doğal olanların yanında kendinizden ve kendi köklerinizden kaynaklanabilir. Özellikle karmik enerjilerin de bu dönemde çalıştığını/çalışacağını söylersek sanırım nasıl bir durum olduğunu anlayabilirsiniz? Zaman zaman sizin ürettiğiniz zorluklar, zaman zaman köklerinizden gelen zorluklar, zaman zamansa sebebini bir türlü anlayamadığınız ancak yaşadığınız zorluklar olabilir. Tümünün altında sizi akışa daha teslimiyetçi olmaya davet eden bir enerji varmış gibi görünürken aslında yaşam sizi güçlendirmeye çalışıyordur. Zorlukların sizi güçlendirmek için önünüze çıktığını kabul etmek, size ne göstermek istediğini anlamaya çalışan bir zihinde olursanız ve kendinizi bu aşamalarda esnek şekilde değişime hazır tutmak ilerlemenizi kolaylaştırabilir. Bazen elinizde olmayan süreçlerde de daha tevekkülle duruma/olaya yaklaşmak ve kabullenici kalmak anlamlı olabilir. Nerede kabullenici nerede daha aktif ve atak olmanız gerekiyor konusunda bir kriter vermek gerekirse, değiştirebileceğiniz tek kişi kendinizsiniz. Bunu hatırlayın! Başkalarını değiştirmekle uğraş vermek isterseniz şimdiden kolaylıklar dilerim!

 

İş ya da para konularında kendinizi geliştirmek isterseniz, ya da sonuçlar sizin istediğiniz gibi değilse o zaman kendinizle yüzleşme zamanı gelmiş demektir. Bu sürecin yüzleşmesi basit değilde daha derin kökten değişimlerle olması gerektiğini unutmayın. Başka bir deyişle, Bugüne kadar yaptıklarınız yetmiyorsa o zaman değişik bir şeyler yapma zamanı! Para ve iş, kariyer konularına hangi pencere(ler)den bakıyorsunuz, inançlarınız nedir değerlendirmenizde fayda olabilir. Emeğinizde yetenekleriniz ne kadar var bu 1 demek, bu yetenekler ne kadar ustalığa dönmüş ve özgün hale gelmiş, hatta rafine edilmiş bu da 7 demek. Toplamı da şu an elde ettiğiniz sonuçlar!

 

Şimdi bir de “beni harcadılar” ya da “ben kimim ki” , ” ben zaten iyi bir şeyi hakketmiyorum ki” gibi duygusal sömürü ve kendine acıma/acındırma durumunda kalanlar olabilir. Eğer siz böyle hissediyorsunuz ilk söyleyebileceğim şey hemen düşüncenizi değiştirmeye başlamanız. İlk sorum da şu “kim buna müsaade etti?”. İkinci sorum da “Sen durumu değiştirmek için ne yaptın?”. Üçüncü sorum da eğer yaptın ama yeterli olmadıysa “Daha neler yapmaya gönüllüsün?”. Soruları artırmak mümkün sanırım ne demek istediğimi anladınız. Şimdi ağlama sızlanma zamanı değil. Gerçekten bir yüzleşme zamanı ve bu yüzleşme sizin kendinizle olan yüzleşmeniz başkalarını suçlayarak gidebileceğiniz bir yer yok! Suçlayarak vicdani bir rahatlama elde etseniz dahi varacağınız yer yine benzer bir döngü olabilir! O zaman kimi suçlayacaksınız!

Sonuç olarak, dışarı atmayı bırakıp, başkaları üzerinden hareket etmek yerine kendi yaşamınıza kendiniz sahip çıkarak yaşamanız gereken bir dönemdesiniz. BU sürecin kişisel ve toplumsal boyutları birbirine benzer şekilde gelişecektir. Bu dönem toplumsal olarakta bir yüzleşme ve gölge yanların görülüp toplumsal değişimlerin de yaşanabilieceğini belirtelim. Değişimin kaçınılmaz sancıları içinde başkalarını suçlamak yerine daha eylemci olmak ve bunları yaparken kendi kimlik ve köklerinizi yaptığınız şeylere yansıtmak, bu esnada değişimi fırsat olarak görmek sanırım yaşamınızı biraz daha kolaylaştırmak için iyi bir yol olabilir.

 

Yetenekler bilgi ve deneyimle, bilgi ve deneyim kimlik ve yaradılışınıza uygun bir eylem/hedef planıyla birleşince anlam kazanır! Yaşamınıza birisi dokunacaksa bu siz olmalısınız!

Sordum nedir başlamak diye ? Dedi ki umuttur…

Sordum nedir umut diye? Dedi ki karanlığın içinde parlayan bir ışıktır…

Sordum ışık nedir diye? Dedi ki o sensin…

İstersen ışık olur parlarsın istersen kararır kalırsın. Karanlıkta sensin aydınlıkta… Umudunu korursan karanlığı aydınlığa, yürekten ister adım atarsan ışığa, ışığını yansıtırsan amacına ulaşırsın…

 

Sağlık, mutluluk, sevgi ve aşk, barış ve huzur, bollukla bereketle yaşamınızda daim olsun.