Ve 2017. Eski ile yeninin çatışmasının en çok dönüştürmeye başladığı yıl…

2008’den başlayan 9 yıllık büyük bir döngü kapandı ve yeni bir 9 yıllık döngü açılıyor. Şimdi bu 9 yıllık döngünün kapısındayız. Bu kapıdan geçerek başlayacağımız şeyler kendi kişisel yılımızın etkisiyle de şekillenerek önemli sonuçlara varabilir. Şimdi 2017’nin detaylarına bakalım.

2017 (2+0+1+7 =10/1) en sade haliyle 1 demektir. 10 sayısından sadeleştirerek bulduğumuz 1 sayısı en kısa anlatımıyla başlangıçlar ve yeni tohum ekme zamanı olarak yorumlanır.

YENİ BİR KİMLİK VE BAĞIMSIZLIK ARAYIŞI

1 sayısı  yeni başlangıçları temsil ettiği kadar kimlik duygusunu ve bağımsızlığı da anlatır. Yaşamınızda daha kendiniz olarak ve kimliğinize uygun adımlar atmak adına 2017 elverişli bir enerji sunuyor.  Burada ne istediğinizi tespit ettikten sonra bu konuda girişimci olmak ve niyeti destekleyen eylemlerle hedeflerinize ulaşmak için çalışmanız gerekiyor. Hemen belirteyim, yapacağınız şeylerde çok akıcı bir hava oluşmayabilir. Çünkü 17 sayısıyla biten bir enerji var. 1 ve 7 sayıları yanyana geldiğinde çok kolay bir enerji oluşturmaz. Bu mükemmeliyetçi ve aynı zamanda özgün bir tarz ile gelişen süreçlerin ayırt edici olacağının sinyallerini veriyor.

Yapacaklarınız açısından sizi diğerlerinden daha farklı kılacak bir özgün tarzı yansıtacağınız yani kendi imzanızı atacağınız işler oldukça başarılı olabilir. Girişimde bulunacak kişilere öncelikle kendi yeteneklerini kullanarak yapacakları işlere yatırım yapmalarını öneririm. Bir diğer önemli konuda kendi kaynaklarına güvenerek yola çıkmaları. Özellikle 7 sayısı öz kaynakları vurgulayan bir sayıdır. Başkalarının yeteneklerine ve kaynaklarına güvenerek yola çıkmak bu tip başlangıç yıllarında anlamlı sonuçlar üretmenizde yüksek risk taşır. Eğer böyle bir durumunuz varsa mutlaka bir B planı hazırlayınız.

Ayırt edici süreç dedik bu özellikle kendi kimliğini arayan kişiler için daha fazla hazırlık ve birikim içinde hareket etme güdüsü getirecektir. İçinizdeki gücü açığa çıkarmak için daha kendinizle yüzleşerek ilerlemeye hazır olunuz. Bu hem kendinizi tanımakta hem de yeteneklerinizi kullanmakta size rehber olur. 7 ile olan bitiş enerjisi bu rehberlikle sezgilerinizi de harekete geçirmeniz gerektiğini gösteriyor. Zaman zaman 2017 yılı içinde belirginleşmeyen durumlarda karar almak gerekebilir. Sezgileriniz böyle zamanlarda çok işe yarayacaktır. 1 sayısının etkin olduğu dönemde netleşmeyen her durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz.

1 sayısı maddi değerler açısından oldukça önemli bir enerjidir. 17 ile biten yıl maddi değerleri oluşturmanın yolunun çok kolay olmadığını ancak kalitesini ve tarzını ortaya koyanların bu konuda diğerlerinden daha bir öne çıkacağını anlatıyor. Ne yapıyorsanız yaptığınız her şeyde kalitenizi gösterin. Kendinizi katarak yapın. Profesyonellik bu tip yıllarda diğer zamanlarda olduğundan daha önemli olur. Kendinizi yenileyerek daha rafine ve profesyonel adımlar atarsanız karşılığını görme olasığınız çok yüksek olacaktır. Bunu aynı zamanda geleceğe dönük bir yatırım olarak görüp, sadece bu yıl değil gelecek yıllarda da bu yönde atılan adımların karşılığını almak olarak düşünebilirsiniz. 2019 yılında özellikle bu anlamda yapılan girişimler büyük şöhrete dönüşebilir. Bilinirliğiniz oldukça artarabilir.

PARA VE PARA BİRİMLERİ

Farklı parasal değerler ya da parayla ilgili konularda farklı açılımlar olabilir. Özellikle parasal değerlere yönelik büyük dönüşümlerin de başlangıç yılı olacağını söyleyelim. 2017’de teknolojik bazı açılımlarla yeni para birimleri ya da değerleri oluşabilir. Milli kimliklerin daha öne çıkması ve tüm dünyaca kabul gören paralarda büyük değişimler olabilir. Dolar yada Euro gibi paralar yerine tüm dünyaca kabul edilen ortak para araçları oluşabilir. Emlak, arsa ya da benzer gayrimenkul yatırımları artık eskisi kadar çekici olmayabilir.

Finansal konular oldukça önemli bir döneme girebilir. İyi planlanmış finansal kaynak kullanımı bu tip yatırım süreçlerinde önemli olurken, çok büyük borçlanmalar ve aşırı risk almak yerine hedefi belirlenmiş ve riski ölçülebilir girişimlerde bulunmak daha anlamlı olacaktır. Para kazanmak ve kazanılan paranında kullanımı açısından alışkanlıklarınızı değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Topyekün harcamalardan biraz uzak durmak iyi olacaktır. Bu yıl bazı ürünler ya da hizmetlerde verimliliğe bağlı olarak istenmeyen tablolar oluşabilir. Otorite bazlı hareketler bu tip konularda büyük rol oynabilir. Devletler, uygulanan politikalar ve bu yönde oluşan seçimler süreçleri etkileyebilir.

GÜÇ ve OTORİTE KAVGALARI

Güç ve otorite  kavgalarından azami şekilde alınacak etkiler gündelik yaşamı fazlasıyla etkileyecektir. Özellikle 1 yılında güç ve otorite odakları, kendilerini kabul ettirmek için daha fazla öne çıkacaktır. Böyle süreçler kişisel olarak çıkar çatışmalarına maruz kalabileceğiniz anlamına gelmektedir. Uzlaşmak için çok fazla alan kalmayabilir. Yukarıda bahsettiğim “kendi yetenekleriniz ve kaynaklarınız” bu tip zamanlarda çok önemli olacaktır.

GÜVEN ARAYIŞLARI

Başkalarına güvenmek konusunda da yeterince güvenilir bir ortam bulmak zorlaşabilir. 17 ile biten enerji bu yılın biraz daha endişeli ve kaygılı yaklaşımlarla daha fazla güvenlik arayışı getirebileceğini göstermektedir. Tüm detayları görerek hareket etmek isteği işleri zorlaştırırken bu güven arayışını da kolay kolay bulamayacağımızı anlatıyor. Burada hemen belirtmek gerekir ki, eğer bu yıla güven telkin ederek geldiyseniz o zaman durumun tam tersi olabileceğini  söyleyelim. Maddi ve manevi daha çok kazanarak çıkış yakalayabilirsiniz.

Ticari olarak yeni ve gelişmiş ürünler revaçta olabilir. Özellikle geçmişten gelen ürün ve hizmetlerin teknolojik olarak yenilerek oluşturulmuş formlarının çok ciddi kabul görebileceğini söyleyebiliriz. Maddi manevi kazancın artmasında süreklilik ve gelişmişlik , özgünlükle birlikte ayırt edici olacaktır.

İLİŞKİLER

Bu yıl ilişkilerde kafa birliği sağlamak  ve benzer vizyona sahip olmak her zamankinden daha önemli olacaktır. Böyle yıllarda ortak hedefler ve amaçlar etrafında birleşen kişiler daha kolay ilerleyebilir. İlişkilerde daha cesur ve atak olmak gerekebilir.  Duygusal ilişkilere damga vuracak konulardan birisi kendi kimliğiyle hareket etmek olacak. Kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeye çalışmayın. Kendinizi tanıyın ve karşınızdaki kişiden başkası olmasını talep etmeyiniz. Olduğu gibi görmek ve kabul etmek bu anlamda ilişkiyi çok rahatlatacaktır.

Eşler arasında yarışmacı ve iddiacı bir tarz yerine, birbirlerinin hedeflerini destekleyici yaklaşımlar ilişkilerde olumlu bir hava yakalanmasını sağlayacaktır. Eşinizin hedeflerine destek olarak onun ilerlemesine yardımcı olmak, ortak bir hedefe birlikte çalışarak ulaşmak böyle yıllarda ilişkinin içindeki dinamikleri kuvvetlendirir.

Bağımlılık yapıcı ilişkiler oluşabilir. Böyle ilişkilerde kopmalar çok zor olacağından derinleşen ilişkilerde ciddi yaklaşımlar içinde değilseniz sağlıksız bir ilişki içinde kaybolabilirsiniz. Ne istediğinizi biliyorsanız o zaman ilerleyiniz.

Ayrıca ilişkilerde kariyer odaklı yaklaşımlar olabilir. Kariyerinizi ilişkilerinize engel olarak görmeyiniz. Kişisel yılları da 1 olan kişiler böyle yıllarda yeni temeller atmak üzere çok daha yoğun bir ortamda kalabilir. Bu sebeple yaşamınızda iş, kariyer ve özel yaşantınız açısından zamanı kaliteli ve verimli şekilde kullanmak gerekiyor. İyi bir önceliklendirme yapınız. Kariyerinizi de ilişkilerinizi de iyi bir düzen dahilinde yürütebilirsiniz. Burada eşlere birbirlerini destekleyecek şekilde yardımlaşmalarını öneriyorum. Kişisel yılı 3 olanlar şöhret açısından oldukça şanslı olacaktır. İyi değerlendirmelerini öneriyorum.

TÜRKİYE ve 2017

Cumhuriyetimiz, 11nci dönemde ( 9’ar yıllık döngülerle baktığımızda 11nci 9’luk dönemde) ve 11’de temelde 2 demek. Cumhuriyet ilan tarihi 29 Ekim olduğu için şu anda Türkiye 3 yılı içinde görünüyor.

11 aydınlanmak demek ve yine terazi etkisi içinde olan bir sayı. Temelde 2’ye inen enerji ile bu 9 yıllık dönemde Türkiye bir çok marjinal durumla karşılaşabilir ki bunu zaten yaşanan olaylar içinde görüyoruz (terör, darbe, yönetim sistemi değişikliği arayışları vs). Bu yönüyle sarkaç etkisi altında olan ülkemiz marjinal noktaları gördükten sonra ancak bir denge noktası yakalayabilir. Benim öngörüm bu denge noktası için 2017 yılında bir girişim olabilir. Ancak bu dengenin tam olarak 2022 yılında oluşabileceğini ve eğer gerçekten aydınlanabilirsek kurulacak bu dengenin anlamlı olabileceğini söyleyebilirim.

Bu yıl birlik duygusunu oluşturmak, güç ve çıkar kavgasını bırakıp ilkeli ve gerçekten köklerimize sahip çıkarak ilerlemek durumundayız. Nereden geldiğini unutmadan nereye gitmek istediğini netleştirerek birleşmek gerekiyor. Zorlayarak, kendi düşüncelerini başkalarına kabul ettirmeye çalışmak , milli değerlere uygun olmayan , kimliksiz yaklaşımlar, anlamsız sonuçlar üretecektir. Radikal yaklaşımlar içinde yapılacak tüm girişimler milletin değerlerine, örf ve adetlerine, adalet duygusuna zarar vererek olursa bunun olumsuz etkileri oluşacaktır.

Önümüzdeki 2 yıl ülkemiz açısından çok sağduyulu hareket edilmesi gereken yıllar. 2018 yılında tüm dünya için savaş enerjisi çok yüksek ve böylesine kritik bir dönemde birleşmeye ve birbirimizi sevmeye çok ihtiyacımız var. Aksi takdirde sahip olduğumuz değerleri kaybetmekle yüzyüze kalabiliriz ki tüm bu değerleri tekrar kazanmanın bedelinin çok yüksek olabileceğini hepimiz hatırımızda tutalım. Bu cumhuriyet nasıl elde edildi buna bakınız! Kötüyle öğrenmek zorunda değiliz.

2019 yılıyla çıkışa geçen değişim süreçleri 2023 yılında yeni bir evre açılana kadar devam edecektir.

2017 için olumlu anahtar kelimeler : Kararlılık,azim, kendini bilmek ve tanımak, yetenekler, yenilenmek, özgünlük,yaratıcılık, bağımsızlık,  kalite, güvenilir, rafine ve profesyonel, teknolojik, detaylar, liderlik, yönetim,vizyon, kendini keşfetmek.

2017 için olumsuz kelimeler : Radikallik, şiddet, güç kavgası, bencillik, öfke, nefret, depresyon, kimliksizlik, dengesizlik, kararsızlık, marjinal yaklaşımlar, önfikirlilik, bağımlılık.

 

KİŞİSEL YIL HESAPLAMA

Her yıl için, doğum gününüz ve ayınız ile o yılın enerjisini toplayarak kendi kişisel yılınızın enerjisini bulabilirsiniz. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek kendi kişisel yılınızı hesaplayınız.

Örnek ;

28.05.1984 doğum tarihli birisi için 2017 yılındaki kişisel yıl sayısını hesaplayalım :

Kişisel yıl      = 2 + 8 + 0+ 5 + 2 + 0 + 1 + 7 = 25

= 2 + 5 = 7

Örnektede görüldüğü gibi doğum tarihinizin gün ve ay kısmı ile hangi yıl için hesaplama yapmak istiyorsanız o yılın rakamlarını yazarak toplamını alıyorsunuz.

22.03.1958 doğum tarihli birisi için 2017 yılındaki kişisel yıl sayısını hesaplayalım :

Kişisel Yıl      = 2 + 2 + 0 + 3 + 2 + 0 + 1 + 7 = 17

= 1 + 7 = 8

 

KİŞİSEL YIL AÇIKLAMALARI

 1 (BİR)

Başlangıçlar yılındasınız. 2017 yılı sizin için yeni temeller oluşturma zamanıdır. Her zamankinden daha cesur ve kararlı olmak durumunda kalabilirsiniz. Bu tip yıllar gelecek 9 yılınıza damga vuracak girişimler için başlangıç zamanıdır.

2 (İKİ)

Diplomasi ve denge konuları her zamankinden daha önemli olacaktır. 2017 yılında organize olmak ve grup çalışmalarında bulunmak, ortaklıklar yapmak mümkün. Ancak ortaklıklarda çok dikkat etmek gerekiyor. İnsiyatif kullanmanız oldukça zor olduğundan süreçleri iyi izlemelisiniz. Bekarlar için evlilik konusu gündemde olabilir. Şansları yüksek.

3 (ÜÇ)

Şans sizden yana tabi ki enerjinizi odaklayıp hedeflerinize yönelirseniz. Bu yıl çok sosyallaşerek kendinizi gösterebilirsiniz. Ancak yapmanız gerekenleri ihmal ederek ilerlerseniz fırsatlarınızı iyi değerlendirememenin getireceği kayıplar olabilir. Verimli ve düzenli çalışma gerekiyor.

4 (DÖRT)

Düzen ve disiplin içinde, alacak verecek işlerinde detayları önemsemeniz gereken bir yıl 2017. Borçlanmadan ve eğer varsa borçlarınızı ödeyerek ilerlemeniz çok önemli. İstikrarlı ve oldukça disiplinli giderseniz iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Zorlukları engel olarak değil kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak kullanınız.Sistem kurun!

5 (BEŞ)

Değişimin göbeğindesiniz. Gerek yaşama bakışınız, gerekse yaşam tarzınız ve stiliniz değişiyor. Çok hızlı hareket etmeye çalışmak detayları kaçırmanıza sebep olabilir. Esnek ve yeniye açık olmak kazandırabilir. Olası yer ve mekan değişimleri , yabancı ülkeler ve yabancı insanlar yaşamınıza renk katabilir. Farklı olana ve yeniye açık olunuz.

6 (ALTI)

Aşkta ve yuva kurmada şanslı bir yıldasınız. Ancak gerçekten aşık mısınız iyi sorgulayınız. Ailevi konular ön planda, yada ailede genişlemeler olabilir. Özellikle evliyseniz çocuk sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bekarlar evlenmeyi çok arzulayabilir, eş seçimine özen gösteriniz. Görünür güzellikler yanıltmasın !

7 (YEDİ)

Biraz dinlenme zamanı. Özellikle felsefi veya dini konular yada okült öğretiler ilgi alanınıza girebilir. Bu yıl doğru dinlenme süreleriyle kendinize zaman ayırınız. Yeni ve farklı bir konuyu öğrenmek isterseniz 2017 size iyi gelebilir. Sağlık sorunları için şifa enerjisi yüksek. Ne yapıyorsanız en iyisini yapınız maddi kazançlar için durumu zorlamayınız! Akışı kabullenmek rahatlatıcı olacaktır.

8 (SEKİZ)

Kazanma zamanı. Özellikle ciddi emek verenler maddi değerleri oluşturmakta zorlanmayacaktır. Ancak sekiz bazen ciddi dersler ve karma enerjisi de getirebilir. Deneyimlerinizi etkili şekilde kullanarak yolunuza devam etmeye hazır olunuz. Maddi ve manevi kazançlar bir bütün halinde size basamak olur. Deneyim kazandıysanız o zaman onu kullanınız.

9 (DOKUZ)

2017 sizin için hem bir kazanç hem de bir geçiş zamanı. Önceki yıllardan verilen emeklerin kazançları devam ederken doğum sancıları ile bir yeniden doğuş için kendinizi hazırlamalısınız. Yeteneklerinizi ortaya çıkarma , geliştirme ve kullanma zamanı. Başlangıçlar bitişlerle birlikte gelecektir. Yeni başlangıçlar için hem biraz kendinize zaman tanıma hem de elde edilen başarıların tadını çıkarma zamanıdır. Bazı bitişler ve başlangıçlar sancılı olabilir.

Kendinizi tanımak ve kişisel yılınız ile ilgili daha detaylı okuma için Yaşam Kodu Doğum Tarihi ve İsminizde Saklı Sırlar isimli kitabımdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca ilişkiler için hazırlanmış Aşkın Kodu İlişkilerin Numerolojisi isimli kitabımdan ilişkilerin numerolojik açılımlarını inceleyebilirsiniz.

2017 yılının öncelikle ülkemize ve dünyaya barış getirmesini diliyorum. Güç kavgaları yerine birliği, ayrışmalar yerine kavuşmaların öne çıkmasını tüm kalbimle istiyorum. Bolluk, bereket, sevgi ve aşk, sağlık ve huzur yaşamınızda daim olsun. Hepimiz için en iyisini dileyerek ilerlediğimiz bir yıl olsun!

Sevgilerimle,
Mehmet Aktürk