2016 yılına veda ederken yılın oldukça hareketli bir dönemi yaşanacak. Aralık ayında zamanın salınımı çok hızlı olabilir. Ayın enerjisi oldukça yoğun. Hemen belirtelim ki bu ayın sayısı 12/3 ve bu yılın sayısı 2016/9 ile birleşiyor. 12 numeroloji açısından tamlık ya da tamamlanma anlatan bir sayıdır. 3’e indirgendiğinde ise genişleme ve büyüme, pişirme, ifade etme, yeteneklerini gösterme zamanıdır. 3 dendiğinde inançlarda gündeme gelir.

2016 yılının sayısının 9 olması ve 2008’den başlayan büyük bir döngünün kapanış yılı olduğunu neredeyse her yazımda belirtiyorum. Bu sürecin son demlerinde yaşamınızda artık işe yaramayan inançları bir kenara bırakmanın zamanıdır. Uzun süredir emek verdiğiniz bir türlü olmuyor dediğiniz müzmin konular ya da durumlar için bu son bir aylık dönemde adımlar atabilirsiniz. Nasıl mı ? İnançlarınızı ve biraz da inatlarınızı gözden geçirerek! İnatlarınıza bakın ve çocuk inadı şeklinde olanlardan vazgeçin! Kendinizi kandırmayın.

Bitişlerin yoğun olduğu bu dönemlerde eskiye güle güle derken yeniye yer açmış olacaksınız. Özellikle Ekim ayından başlayan yeni denge arayışları ve 2017’nin provası şeklinde olan başlangıçlar bu ay büyümeye ve daha pişmiş bir şekilde yolunuza ışık tutmaya devam edecektir. Yine de düzenlemeler yapmak gerekebilir. Aralık ayında yeni bir ruhla istediğiniz gibi gitmeyen başlangıçlara bir çekidüzen verme fırsatları bulabilirsiniz. Olası aksilikler zaten yeniden gözden geçirmenize sebep olabilir.

Genişlemeler özellikle duygusal açıdan daha bir kaynaşma getirebilir. Bu ay biraz daha içgüdüsel veya içsel bilgelikle hareket etmek gerekebilir. Özellikle ilişkilerde duygularınızın yanında ruhsal çekim daha önemli olacak gibi duruyor. İç sesinizi daha fazla dinleyerek kendinizi daha rahat ifade ettiğiniz ilişkiler içinde olma isteğiniz her zamankinden fazla olabilir. Mantık duygu hattına bir de içsel sezgiler katılırsa daha anlamlı seçimler olabilir.

Özel ilişkilerde Ekim ayında kurulmaya başlayan yeni dengelerin daha sıcak bir sürece taşınması ve biraz daha anlamlı hale gelmesi mümkün olabilir. Yüreğinizin sesi ile kafa sesinizi iyi ayırt edederek ilerlemek çok mutlu tablolar oluşmasına yarayabilir. Ekim-Kasım-Aralık üçlemesi 2017’nin provası gibi demiştim. Bu sürecin içinde olgunlaşan özel ilişkiler 2017 yılına damga vuracak demektir.

İş ile ilgili ilişkiler içinde yukarıda söylediğimiz detayları geçerli sayabiliriz. Ekimden başlayan ve devam eden süreçleri daha olgunlaştırmak ve genişletmek mümkündür. Ancak hemen belirtelim ki, geçmiş 9 yıllık dönemde neler yaptığınız ve neler getirdiğiniz çok önemli olacaktır. 2016 yılının sonunda elinizdeki bilgileri iyi okumanız 2017’de yeni bir 9 yıllık dönem açılırken size rehberlik edecek detaylar sunacaktır. Bitişleri ya da gelişmeleri bu boyutuyla değerlendirmekte fayda var. Bitmeye yüz tutmuş, işe yaramayan ya da verimli olmayan ne varsa hayatınızda bunları temizlemek , yeni bir döneme girerken ayakbağı olan konulardan özgürleşerek ilerlemenizi sağlayacaktır.

Yaşamınızı gözden geçiriniz. Neyse işe yaramayan şeyler artık vedalaşın! Bunları paldır küldür değil,hem aklınızla hem yüreğinizin sesini dinleyerek yapınız. Bazı gerçekleri görmezden gelmeyiniz. Özellikle kendi gerçeğinize duyarsız kalmayınız. Kendinizi ihmal etmeyiniz. İnançlarınızı değiştiren süreçler olabilir. Bugüne kadar sıkı sıkıya tutunduğunuz bazı engelleyici inançlardan kurtulmak için girişimde bulunmanız yenilenmeniz ve yeni başlangıçlara adım atmanızda çok faydalı olabilir.

Son bir söz de odaklanmak üzerine. Bu ayın yoğun ortamında hem sosyalleşmek, hem de işleri toparlamak gerekecek. Odağınızı kaybetmeden sosyal alanınızı kullanmak biraz marifet istiyor. Önceliklerinizi iyi belirleyin. Zamanı iyi kullanacak teknikleri devreye sokun. En önemlisi yeni projelere girişmekte acele etmeyiniz. Özellikle Ekimde başlayan süreçler henüz olgunlaşmadıysa, yeni fasıllar açmadan eldekileri tamamlamaya ve geliştirmeye özen gösteriniz.

Bu ay inançlar önemli dedik. Neye inandığınız çok önemli. Gerek iş gerekse ilişkilerde inanmak çok önemli. İnançlar engelleyici olabildiği gibi, harekete geçirici de olabiliyor. Samimiyet ve inanç bu ayın ana teması. Yoldaki Işık kitabımdan bir alıntıyla yazımı tamamlamak istiyorum.

İnanılmaz yada ulaşılması güç gibi görünen ne varsa o senin aklının sana koyduğu sınırdır. Aklınla değil yüreğinle inan.

OLUMLAMA

Yaşamın akışı içinde ihtiyacım olan değişimleri, kendimi engelleyen duygu ve inançlardan arınarak yaşıyorum. Tüm bağımlılıklarımdan kendimi özgürleştirip hayatımı kendi kararlarımla yaşıyorum.Ruhum, zihnim, duygularım ve bedenimle bir bütün olarak tüm yeteneklerimi en verimli şekilde cesurca kullanıyorum.