Denge ve Aydınlanma

Nisan ayının 7sinde bir yeni ay var. Bu yeni ay içinde hem denge hem de aydınlanma barındıran bir enerji sunuyor. Nisan ayının enerjisinin çok emek isteyen ve ne yapıyorsanız vazgeçmeden ve istikrarlı bir şekilde üzerinde çalışmanızı gerektiren bir enerji olduğunu daha önce yazmıştım. Bu yeni ay bu yönde öncelikle bir denge ve diplomasi geliştirerek hem kendinizle hem de çevrenizle olan iletişiminizi öne çıkarıyor.

İçsel olarak sağladığınız dengenin çevrenizle kuracağınız dengede temel sağlayacağını biliniz.  Bu dengenin getireceği avantaj da organizasyonel çalışmalarda ya da ortaklıklarda verimli olmaktır. Özdisiplinini sağlamış bir kişinin böyle bir ortamda istikrarla ilerlemesi zor gibi görünen bir çok konunun aslında daha kolaylaşmasını sağlar. Ne yapıyorsanız daha düzenli ve sistemli olmaya, problemleri kendinizi geliştirecek şekilde ele almaya özen gösteriniz.

Bu sürecin aydınlanma açısından da önemi tam bu aşamada görünüyor. Kendinizi geliştirmeye açıksanız ve değişimi,  yapmak istediğiniz şeyler için konfor alanınızdan çıkarak olumlu ve destekleyici bir etken olarak görüyorsanız o zaman aydınlanabilirsiniz.  Profesyonel yaşam için yeteneklerinizi geliştirmek ve daha etkin şekilde kullanmak için çokça fırsat var.

Yeni ay, idealizmin ve kibirle birlikte oluşan narsist yaklaşımların bırakılıp, bunun yerine doğru bir akılla birleşen yürekli ve tutkulu süreçlerin, ayakları yere basan ete kemiğe bürünmüş hareketlerin öne çıkmasını vurguluyor. Yani kısaca laf zamanı değil iş zamanı diyor. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. Yeteneklerini ve kendini keşfet, organize ol ve özdisiplininle hayallarini ayakları yere basacak şekilde inşa edecek çalışmayı yap. Yeni ayın karanlığı ışığın olmadığı anlamına gelmiyor. İçinizdeki ışıkla , yüreğinizin ve iç sesinizin size söyledikleriyle aklınızı birleştirmeyi ve bunlarla eyleme geçmenin zamanıdır.

Geçmişin size kazandırdığı deneyimi, kendinizle ve çevrenizdekilerle kavga etmek için değil, bunu kendinizi ve içinde bulunduğunuz bütünü geliştirecek ve ilerletecek şekilde kullanmanızı öneriyorum. Yeni ayın karanlığından görünür bir aydınlığa geçmek için önce içsel olarak aydınlanmak ve sonrada aydınlatmak gerekiyor. Kimileriniz fikirleriyle, kimileriniz sanatsal üretimleriyle, kimileriniz ticari yada bilimsel keşiflerle , kimilerinizde öğreterek bilgilendirerek bu aydınlatmayı yapacak. Eyleme geçerken sadece kendinizi değil bütünü de düşünmek oldukça önemlidir. Örneğin piknikteyken yağan yağmura kızıp sinirlenmeden önce bu yağmurun bir başkası için tarlasına bereket olduğunu hatırlayınız. Gördükleriniz ve bildikleriniz yeterli olmayabilir. Bu yönde aydınlanmak gerçekten fark yaratacak değişimi ve eylemi getirebilir.

İçinizdeki kavgayı bitirin… Dışarıdaki kavganın da bittiğini göreceksiniz. Bu dünyadaki varlığınızın size kazandırdığı ne varsa bunları olumlu yönde kendiniz ve içinde bulunduğunuz bütün için en yüksek değerlerle kullanmaya niyet ederek eyleme geçiniz. Bu yeni ay belki yeni sıfır bir başlangıç noktası olmasa bile, bugüne kadar biriktirdiklerinizi aydınlanmış cesur bir yürekle farklı bir şekilde kullandığınız bir başlangıç noktası olabilir. Tüm korku ve endişelerinize, tüm engel gördüklerinize, tüm karanlıklara rağmen aydınlanmaya ve yapmaya var mısınız ?

Mehmet Aktürk
Yaşam Kodu Analisti