YİNE YENİ YENİDEN

Ocak ayı yılın ilk ayı ve enerjisi hızl bitişler ve başlangıçlar getiriyor. Özellikle uzun zamandır problemli yada aksayarak devam eden süreçlerde yeniden bir başlangıç yapmak iyi olabilir.

Elinizde uzun zamandır bekleyen yada bir şekilde yapmayı düşündüğünüz şeyler varsa bunlar için harekete geçebilirsiniz. Yarım kalmış tamamlanmayı bekleyen projelerden sorunlu ilişkilere kadar hemen her alanda durağan olmaktan ziyade neler yapabileceğinize bakmanızda çok fayda var. Burada sorunlu görünen durumlar için özel bir yaklaşım gerekiyor. Öncelikle sorunları ele alırken, 2016 yılınında günerjisinde bahsettiğimiz gibi, sorunun en altında yatan ana kaynağına inmeye özen gösteriniz. Yüzeysel yaklaşımlar bu ay sorunun çözümünde işe yaramayacağı gibi istenmeyen sonuçlarda üretebilir. Tepkisel olmak yerine etkisel olmaya özen gösterirseniz bu ay sanırım kendiniz için daha verimli sonuçlar elde edersiniz.

Etkisel yaklaşımlarda daha sorumluluk alıcı, içgörü ile aklı birleştiren yaklaşımlar öne çıkar. Sizde bu yönde hareket edebilirseniz yapacaklarınız yada yapmak istediklerinizle ilgili sanırım doğru bir yolda ilerleyebilirsiniz. Seçimlerinizin getirdiği sonuçlar olabileceği gibi, aceleci ve sabırsız yaklaşımların üreteceği anlamsız telaşeyle oluşan durumlar da tepkiselliğinizi artırabilir.

Ne yapacağını bilmek, yönünü tayin edebilmek, akıl ile sezgilerin birlikte kullanılmasına bağlı. Bu süreçte aynı zamanda kimliğinize uygun ve sizi ifade eden , yaratıcı yönlerinizi daha etkin şekilde kullanacağınız şeylerin ardında olmak çok anla2mlı kazançları getirecektir. Bunların materyal yönü yüksek kazançları olabileceği gibi, aynı zamanda manevi yönüylede yüksek kazançlar olabileceğini söyleyelim.

 

İŞ / PARA

İş ve para konularında, Ocak ayında çok dengeli bir durum olmayabilir. Kazançların ne olduğu ne yapmak istediğinizle ilgili. Uzun süredir emek verilen konuların getirdiği sonuçlarda başarı oranınız yüksek olurken, yeni başlangıçlar tohum niteliğinde olacağı için bu tip durumların kazançları biraz daha zaman geçtikten sonra belirginleşir.

Aslında 2016 yılını enerjisi 9 olduğu için bu sayı parayı çeken özelliğe sahiptir. Ne kadar cesur olduğunuz, yeteneklerinize ne kadar güvendiğiniz  ve bunları nerelerede nasıl kullanacağınız , kazancınızı direkt olarak etkileyecektir. Bu yönde kendinizi tanıyor ve biliyorsanız o zaman cevaplarınızı verin ve harekete geçin.

Bitişlerin getireceği başlangıçlar acele ile yapılacak şeyler olmaktan daha çok, üzerinde düşünülerek yapılacak şeyler olursa daha iyi olur. 2016’da dengenizi kurmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle sonucu hüsranla  biten süreçlerden sonra kendinize küsmeyiniz ve mutlaka bir profesyonel yardım alınız. Bu ayın negatif enerjisi bu tip durumlarda kişileri biraz depresifleştirebilir. Birilerine tutunmaya çalışarak yada bağımlı hale gelerek, özellikle kolaya kaçarak bir şey yapmaktan daha çok kendi gerçeklerinizle yüzleşerek yapacağınız çalışmalar iş konusunda özellikle 2016 yılını daha iyi değerlendirmenize yarayabilir.

Beklentilerle yaşamak yerine daha netleştiren ve belirginleştiren şekilde hareket etmek daha doğru olacaktır. Yönünüzü sadece akılla değil biraz da sezgilerinizle bulmanızda ve seçmenizde fayda var.

 

İLİŞKİLER

Özel ilişkilerde pürüzlü süreçlerin gün yüzüne çıkacağı ve üzerinde konuşulacağı bir zaman Ocak ayı. Eskiden devam eden sorunlu ilişkiler için bir çözüm bulma enerjisi yüksek. Sinirli ve agresif yaklaşımları bir kenara bırakıp daha anlayışlı yaklaşımlar içinde partnerinize yaklaşırsanız olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. İfade etmek istediğiniz her konuyu daha anlaşılır ve açık hale getirmek , bunu yaparken de daha sakin olmak gerekiyor. Güç kavgalarına dikkat etmek ve saygı ile hareket etmeyi becermek Ocak ayında ilişkilere rahatlama getirebilir.

Konuşulmamış ancak ifade edilmeyi bekleyen ne varsa bunları konuşmak ve bir sonuca varmak ( tamamen bitirmek ya da sorunları çözüp ilişkiyi güçlendirerek) ilişkiler açısından önemli olacaktır . Kendinizi ifade ederek ilişkilerde yarım kalmış ne varsa tamamlayınız. Bitmeyen süreçler başlangıçları da olumsuz yönde etkiler. Bitir ki başlasın.

Affetme çalışmaları yapmak, geçmişten kalan kırgınlıkların ve özellikle daha travmatik etkilerin olduğu ilişkilerin kalıntılarını ortadan kaldırmak için gerekebilir. Özel ilişkilerin haricinde ailevi konularda da sorunların çözümünde çok büyük yol katedilebilir. Aileden kaynaklı sorunlar yüzünden ilerleyemiyorsanız bunların bitişi ile biraz daha rahatlayabilir ve yolunuzu açabilirsiniz.

Ocak ayında ilişkilerde aceleci olmayın. Karar alırken iyi düşünün ve ona göre hareket edin. Sinirle, kızgınlıkla, kafanız karışıkken karar almayın. Olayları kendi çıkarınız doğrultusunda yönlendirmeyin ve herkesin hakkını gözetin. Çözüm odaklı olun.

 

SAĞLIK

Bu ay , sağlık konusunda baş, kalp, karaciğer ve mide ile ilgili sorunlara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle doğru dinlenme süreleri bu anlamda faydalı olabilir. Sağlık sorunları için mutlaka bir doktora gitmek ve tıbbi destek almak gerekir.

Affetme ve bu yönde yapılacak duygusal ve ruhsal çalışmalarında , özellikle öfkeyi boşaltmaya yada kaldırmaya dönük çalışmaların çok önemli olabileceğini ve fiziksel sağlığınıza da çok büyük olumlu etki sağlayacağını söyleyebiliriz. Bitmeyen, sizi rahatsız eden süreçlerin oluşturduğu olumsuz duygu ve düşüncelerin yanında özellikle geleceğe dönük endişelerin yaşamınızı sağlık boyutuyla etkilemesine müsaade etmeyiniz. Daha proaktif ve girişkin olun.

Olumsuz gelişen süreçlerde depresifleşme durumları varsa, bunun için mutlaka kendinizi yeniden ayağa kaldıracak motivasyon kaynaklarınızı kullanınız. Mutlaka profesyonel destek alınız.

 

Sorularla Ocak 2016

  • Ben kimim ?
  • Neredeyim ?
  • Nereye gidiyorum ? Niyet(ler)im var mı ?
  • Bitirmem gereken şeyler neler ?
  • Neye başlamak istiyorum ?
  • Kararları kim veriyor ?
  • Vizyonum nedir ?
  • Bağımsız kendi ayakları üzerinde durabiliyor muyum ?
  • Birey miyim ? ( Yetişkin miyim yoksa hala çocuk kalmaya ve buradan yaşlılığa geçmeye mi çalışıyorum)

 

OCAK İÇİN OLUMLAMA

Aklım, duygularım , ruhum ve bedenimle bir bütünüm.Bana bahşedilmiş olan tüm yetenekleri , yeni bilgilerle ve öğrenmelerle cesur şekilde kullanmaya gönüllüyüm ve hazırım. Akıp giden zamanın yaşamımda ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Anı anda yaşayarak, çalışkan ve bereketli bir enerji ile yaşamımı maddi ve manevi zenginlik içinde yaşıyorum. Şükürler olsun.