Yaşam ile Dans

Aralık 2015 , yılın son ayı olarak oldukça önemli bir döneme işaret ediyor. Kasım ayında zorda olsa yapılan başlangıçlar için büyütme ve besleme zamanı olarak sorumlulukların ön plana çıktığı bu ay aynı zamanda yeni bir seneyede geçiş için hazırlıkları içinde barındırıyor.

Bu ayın en önemli olgusu ilişkiler ve denge üzerine. Sorumluluklarınızı yerine getirmek için uğraş verirken aynı zamanda yeni başlayan ilişkilerde sizden emek vermenizi isteyecektir. Yeni bağlar kurmak ve organizasyonlar oluşturmak için elverişli bir ay olarak Aralık ayını bu yönde kullanmak yeni sene içinde oldukça avantaj sağlayabilir. Hemen belirtelim ki, yeni senenin ilk ayı olan Ocakta yeni başlangıçlar yapmak pekte kolay değil. Hatta Kasım ayında başlanan ancak Aralık ayında yeterince desteklenemeyen tüm durumların yeniden Ocak ayında ele alınması gerekebilir.

Aralık ayına ilişkiler açısından bir vurgu yaparken , özellikle finansal yönden ortaklık arayaşı içinde olanlar bazı fırsatlar bulabilirler. Ancak bu ortaklıkların içinde kiminle ortak oluyorsunuz iyice araştırmanızı öneririm. Her şeyin detaylı şekilde ele alınması gerekiyor. Getirileri ve götürüleri ile tam bir analiz yapmadan adım atmak çok büyük zararlar verebilir.

Kasım ayında başlayan süreçlerin organizasyonel boyutları ile geliştirilmesinden ve ilerletilmesinden yüksek maddi kazançlar elde edilebilir. Organize olurken herkesin birbirini destekleyici şekilde yaklaşması ve ortak kazancı hedeflemesi başarı şansını artıracaktır. Aksi durumlarda başarı oranı çok düşük , saman alevi gibi parlayan ve sönen hareketler olabilir.

Aralık ayında , bir dönüm noktası etkisi oluşturan yeniden yapılanma süreçleri de gündeminizde olabilir. Uzun zamandır emek verilen işlerde yeteri kadar altyapı çalışması yapmış ve artık yola çıkmaya hazır projelerde başarılı şekilde ilerleyebilir. Aksaklıkları giderilmiş, üzerinde detaylı çalışılmış ya da altı doldurulmuş planların uygulamaya konması çok kazançlı süreçleri beraberinde getirebilir. Finansal açıdan önemli kazançlar için zaten altyapısı sağlam yada uzun zamandır emek verilmiş projelerden bir sonuç alınabilir.

Ağır aksak giden durumlar için daha değişken yada değişen süreçlere daha hızlı adaptasyon isteğiyle yaklaşmak çok daha verimli sonuçlar elde ederek ilerleme sağlayabilir. Dirençli kaldığınız ve değişmez tutumlarla yaklaştığınız durumların zıtlaşma ve problemi büyütme enerjisi yüksek olacaktır.

Her türlü ilişki açısından dengeye gelmek için daha uzlaşmacı ve çözüm odaklı yaklaşımlar gerekiyor. Çok çabuk taraf olmak ve kutuplaşmak bu ay kaybettirebilir. Kayıpların boyutlarıda umulandan yada hesap edilenden çok olabilir. Zıtlaşma potansiyeli yüksek olan durumlarda biraz daha durumu izlemek ve sorunu aşmak yönünden karşılıklı adımlar atmak her boyutta her iki taraf içinde anlamlı olacaktır. Bu bağlamda ticari ilişkilerde ortak kazanç noktaları ve çıkarları bulmak , bunları öne çıkarmak önemli gelişmeler elde edilmesi için fırsat olacaktır. Uyanık davranıp karşısındakini kandırmak ise hiç bir kazanç sağlamayacaktır. Bu ayın sayısı ben yerine biz demeyi gerektiriyor. Doğal olarak bir partnerle dans ediyormuş gibi düşünmek gerekiyor. Ayağına bastığınızda partneriniz düşerken sizide aşağı çekecektir unutmayınız !

Gerek iş gerekse aşk vb tüm konularda bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözünü hatırlayınız.

Aşk ve özel ilişkilerde , ne kadar ilişkiyi önemser beslerseniz o kadar iyi olacaktır, özellikle yeni başlanan ilişkilerde bu yönde destekleyici ve besleyici olmak uzun soluklu bir ilişki yaşamak için bağ kurmaya zemin oluşturacaktır. Bu ayın ilişkilere çok değer verilmesi gereken bir ay olduğunu hemen belirtelim. İş ilişkileri çok önemli olabilir dedik , bunun yanında gönül işlerine ait ilişkilerde bir o kadar önemli görünüyor. Aile ve yuva kurmak isteyenler bu yönde birbirini tanımak yönünde adım atabilirler. Kendinizi gizlemeyin ve karşınızdaki kişiyi de olduğu gibi görmeye özen gösterin. Aşkta kazanmak için önce kuralları ve kontrolü bırakmak gerekiyor. Karşınızdaki kişinin olumlu ve olumsuz bir çok özelliği olabilir bunlardan olumsuzlara odaklanarak o kişiye haksızlık yapmayın.

Aralık ayında kararsızlık ve ikilemli durumlar, çok yorucu etkiler oluşturabilir. Kararlı olmak ve bu yönde istikrarlı davranmak hem iş hem de özel tüm ilişkilerde anlamlı olacaktır. Bir ilişkinin içinde misiniz yoksa dışında mısınız bakmanızı öneririm. İçinde olmak onu beslemek demektir,içinde olmadan o ilişkiden beslenmek isteyenler, yani karşılarındaki kişiyi kullanmaya çalışanlar hem karşılarındaki kişilerin zarar görmesine hem de kendi geleceklerine negatif yönde bir yatırım yaptıklarının farkına varmalıdır. Kimsenin ahını almayın derim! Kendinizi iyileştirmek için başkasının canını yakmayın !

Aralık ayında duygular sözel olarak fazla ifade edilmeyebilir. Davranışlar çok şey gösterecektir. Karşınızdaki insanların sözleri kadar davranışlarına da dikkat edin. Bazen seni seviyorum demekten daha fazlası davranışlar içinde olabilir. Bunun körlüğüde kaybettirebilir !

Özetle, aralık ayı bardağın boşuna bakmak yerine dolusuna bakma zamanı. Dolusunun ölçüsü çok yetersizse o zaman yeniden yapılanma ve değişim gerekiyor demektir. Yok dolusunun ölçüsü yeterli ancak biraz daha iyisi olsun istiyorsanız o zaman sahip olduğunuz şeylere değer verin ve onları destekleyerek ilerletin. Elindekinin kıymetini bilmeyenler ondanda olabilir. Fırsatlar bazen  bu tip zamanlarda önünüze gelir. Negatife odaklanmak fırsatı kaçırmanıza neden olabilir.

Aralık ayında yaşamla dansın tüm kurallarını öğreneceğiniz durumlar oluşabilir. Ben dans etmeyi bilmiyorum demek sizi kurtarmaz . O zaman öğren diyecektir yaşam size… Öğrenmeye gönüllü müsünüz ?

 

ARALIK AYI İÇİN OLUMLAMA

Zihnim, ruhum, duygularım ve bedenimle bir bütünüm.Tüm yönlerimle dengedeyim.  İçimdeki duyguların özgürce açığa çıkmasına , ifade edilmesine ve olanca tatminle yaşanmasına izin veriyorum. Bu akışa teslim olurken özgürleşiyorum. Farklılıkları ve yenilikleri yaşamıma katacağı zenginlikleri bilerek sevgiyle kabul ediyorum. Değişim benim yaşantımı her zaman canlı ve dinamik tutuyor ve bakış açılarımı zenginleştirerek görmem gerekenleri görmemi sağlıyor. Böylelikle kendi yaşamıma sahip çıkıyorum. Ben kendimi olduğum gibi seviyor ve onaylıyorum.