Bazı şeyler vardır çok değerlidir ve elde etmek için ciddi bir bedel ödemek gerekir. İşte o değerli şeylerden bir tanesi ve en önemlisinin bedeli kurtuluş mücadelesi ve şehitlerimizle gazilerimiz , adı da Cumhuriyettir. Bunu bize kazandıran ve sunan başta Atamız olmak üzere tüm silah arkadaşlarına, şehit ve gazilerimize şükran borçluyuz. Ruhları şad olsun. Bu cumhuriyete sahip çıkmak ve bir daha böylesine acı bir bedel ödememek için ilerletip bizden sonraki kuşaklara daha da yücelterek teslim etmek hepimizin boynunun borcudur.

 

Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun. Lütfen ona sahip çıkalım ve yaşatalım. Cumhuriyet Bayramını bir yerlere kaçma ve tatil fırsatı olmaktan çıkarıp onu yüceltecek ve bizden sonraki kuşaklara daha iyi işleyen ve kimsenin elinde oyuncak olmayacak bir yapıda devamını sağlayarak aktarmak için elimizden ne geliyorsa onu yapalım.

Sksavasade vatandaş olarak, öğretmen olarak, hukukçu olarak, doktor olarak, asker olarak , hülasa yaptığınız yada yapmakta olduğunuz şey her ne olursa olsun bu ülkenin ve bu vatanın bir parçası olarak hepimize Ata’mızdan ve bizden önceki kuşaklardam miras kalan bu cumhuriyeti layıkıyla korumalıyız. Kazanmanın bedeli ne kadar ağır olduysa kaybetmenin bedeli de o kadar ağır olacaktır. Aydınlar, gazeteciler, siyasetciler, bürokratlar hülasa tüm vatandaşlar hepimizin el ele verip güç ve çıkar kavgasını bırakıp onu nasıl yüceltir ve koruruz bunun gereklerini yapmalıyız. Sayı iki olunca tezatlar olabilir demiştik heleki böylesine güç kavgalarının olduğu bir 1 (bir) yılından çıkarken en çok ihtiyacımız olan şeyin uzlaşmak ve bütünleşmek olduğunu tekrar ve tekrar söylemek istiyorum.

 

kurtuluş-savaşı-kadınları Bazı şeylerin gerçek değeri kaybedilince daha iyi anlaşılır ve ortaya çıkar. O yüzden herkesi bu gerçek değeri kaybetmeden anlamaya davet ediyorum. Ancak çok uzak değil doksan yıl öncesine gittiğinizde bunun nasıl bir şey olduğunu görebiliyoruz. Bugün yaşayan bizler o günlerin gerçek havasını solumadık ancak yazılanlardan ve anlatılanlardan vehametini anlayabiliriz. Bu vesileyle çocuklarımıza lütfen en azından bunu anlatalım. Cumhuriyetin gerçek değerinin bilinmesini sağlayalım. Bu 29 Ekim’de bir bayram havası olsun evet, aynı zamanda da bu bayramda Cumhuriyet nedir, nasıl kazanıldı, nasıl yaşatıldı ve yaşatılır / ilerletilir tekrar bir öğrenelim ve öğretelim. Her Türk vatandaşının en büyük sorumluluğu budur.

 

Empatinin, sevginin, denge ve karşılıklı olarak birbirini anlamanın en önemli konular olduğunu hep hMEDENİ KANUNUN KABULÜatırımızda tutalım. Bu ülkenin birliğinin hepimizin için ne kadar önemli olduğunu bilerek ve bunu esas alarak hareket etmeye özen gösterelim. Zıtlaşmanın, kutuplaşmanın hiç bir faydası olmayacağını ve her zamankinden daha fazla zarar verebileceğini düşünerek, nefret tohumları yerine sevgi tohumlarını ekelim ve besleyelim.

Herkesin Cumhuriyet Bayramını tekrar yürekten ve büyük bir çoşkuyla kutluyorum. Atamıza ve silah arkadaşlarına ve bu Cumhuriyetin bugünlere, bizlere ulaşmasına hizmet eden herkese de bir kere daha şükranlarımı sunuyorum.