Ekim ayı, yeni senenin tohumlarının ekildiği çok önemli bir aydır. 2015 yılının yeniden yapılandırma ve bitişleri temsil ettiğini söylemiştik. Sert esen  ve zorlayıcı değişim rüzgarlarıyla birlikte yeni senenin ilk tohumları bu ay içinde bitişlerle birlikte atılmaya çalışılacak. Özellikle 17 Eylül 2015 için yazdığım yazıda belirttiğim şekilde kendinizi daha yukarıdan ve bütünsel değerlendirebildiyseniz o zaman yeni kararlar almak için bazı hazırlıklar yapıyor yada harekete geçiyor olabilirsiniz. Düşünsel aşamada mutlaka ve mutlaka kararlarınızı iyice gözden geçiriniz. Ekim ayı hala bitişlerin devam ettiği bir ay olarak tam olarak sonuçları görmedeğiniz yada eksik bilgi ve tecrübeden kaynaklanan durumları farketmeniz için size fırsatlar sunuyor.

Problemleri çözmeye yönelik olarak hayatınızda atacağınız yeni adımlarda yeni akıl ve  yöntemler kullanmanız için daha cesur olabilirsiniz. Bu cesaret bilgi ve tecrübe ile birleşirse çok başarılı olabilirsiniz. 2015 yılının hasılasının 2016 yılını etkileyeciğini, 2015’e sizi getiren her şeyinde 2008 yılında başlayan süreçler olduğunu söylersek yaşamınıza ne kadar bütünsel ve yukarıdan bakmanız gerektiğini bir kere daha vurgulamış oluruz.

Özellikle yaşamınıza yeni bir soluk ile yön vermek ve yeni bir düzen kurmak istiyorsanız bu ay üzerinde çalışmalar yapınız. Gerekirse uzman kişilerden danışmanlık alarak yolunuzu belirleyebilirsiniz. Hangi konuda neye ihtyacınız var bunu tespit edemediyseniz bunun içinde konunun uzmanı ile görüşmeler yaparak ilerleyebilirsiniz. Uzun zamandır müzmin şekilde devam eden yani kronikleşmiş sorunlar için bu yönde hareket edilmesini çok önemli buluyorum. Zira yaşamınızın devam eden aşamalarında bu sorunların olumsuz etkilerden kurtulmuş ve gerçekten sizin için yeni bir soluk almaya fırsat yaratmış olursunuz.

Aceleci yaklaşımlar değil emeğin öne çıktığı bir zaman dilimindeyiz. Emek, akıl ve yetenek üçlüsünün birleşiminin Ekim ayının teması olduğunu ve bu yönde ne kadar istikrarlı ve istekli olursanız o kadar bu üçlünün hayatınıza hizmet edeceğini belirtelim. Bunları ortaya koyarken göstereceğiniz kararlılık ve irade sizi mutlaka ki çok öne çıkarabilir yada hedeflerinize ulaşmakta sizi daha başarılı kılabilir.

Ekim ayının sayısı 18’dir ( 10+2+0+1+5 =18) . Eylül ayı sonunda 18 yılda bir olan kanlı ay tutulması oldu. Bu anlamda tutulmanın döngüsü ile Ekim ayının günerjisi birleşti. Bu durumun yaşamınızda farklı bir döngüyü başlatarak size yenilenmek için çok büyük fırsatlar sunduğunu söyleyebiliriz. Bu tip bir tutulmanın 18 yıl sonra olacağını belirtirsek sanırım bu döngünün anlamını ve önemini bir kere daha vurgulamış oluruz. Bu anın ve sürecin önemini düşünerek yaşamınızda gerçekten işe yaramayan şeyleri bitirerek yerine yeniden sizin ve içinde bulunduğunuz bütünün hayrına olabilecek yeni yapıları yerleştirmek mümkün olabilir. Tüm bunları gerçekten kendinizi kandırmadan ve yaşamınıza bütünsel bakarak yapmaya özen gösteriniz.

Bitmesi gereken yada başlaması gereken şeklinde belirttiğiniz ne varsa bunları hem gerçekçi şekilde ele alınız hem de kendi hayallerinizi yaratıcılığınızla,  bilgi ve tecrübenizle birleştirip ayakları yere basar hale getiriniz. Önemli olan ilk adımı atmak ve niyetinizi ortaya koymaktır. Bu niyetinizin gücü , neden yapmak istediğiniz, nasıl yapacağınız gibi bir çok soru birbirini destekleyecek şekilde cevabını bulursa o zaman ilerleyebilirsiniz.  Sadece istiyorum demek ve basit bir hevesle ortaya çıkmak ne yazıkki yetmeyebilir ve hayal dünyasında yaşamanın , gerçeklerden kopuk ve dikkate almamanın kırıcı sonuçları daha hemen yolun başında önünüze gelebilir. Emeksiz de bir şeyin oluşmayacağını burada tekrar belirtmek istiyorum. Emek, akıl, yaratıcılık ve bunu somutlaştıracak niyet ve kararlılık. Ekim ayında bu yönde kendini hazırlayanlar özellikle Kasım ve Aralık aylarında 2016 yılına çok iyi bir tempo ile girebilirler. 2016 yılının tamamında uzun zamandır emek verdikleri konularda da çok iyi sonuçlar alabilirler.

İlişkiler için özel bir dönem olduğunu ve bu süreçte yeni ve farklı olanla geçmişin izlerinin çatışmakta olabileceğini belirtelim. Yeni bir soluk ve yeni bir yol için geçmişin tortusundan silkelenip arınmak ve yeni bir anlayışla ilişkilere yaklaşmak anlamlı olabilir. Kendinize ayar verebilirsiniz ancak başkalarına ayar vermeyi bırakınız. Etrafınızdakilerden beklentilerle yaşamak yerine ne istiyorsunuz onu kendiniz gerçekleştiriniz ve beklentilerinizi ortadan kaldırınız. Mutluluk, aşk, sevgi, saygı gibi kavramlar sizin içinizde yeşermedikçe onları başkalarında yakalamaya çalışmayınız.Yapacaksanız kendiniz yapın, başkalarını sıkıştırmaktan vazgeçin. Kendinizle kavganız varsa bunu bitirin ve kendinizle yada çevrenizle kavga etmeye harcadığınız enerjiyi daha verimli ve anlamlı şekilde kullanmaya çalışınız. İlişki bir çocuk gibidir onu ne kadar besler büyütürseniz o da o kadar yeşerir ve büyür. Yani her şey de olduğu gibi ilişkilerde de emek gerekiyor. Karşınızdaki kişiyi görmek istediğiniz şekilde değilde olduğu gibi görünüz ve değerlendiriniz.

Bugüne kadar ilişkilerde başarılı olamadım diyenler için şunu söyleyebiliriz : Yaptıklarınıza, kendinizi nasıl ifade ettiğinize, ilişkiye ne kadar emek verdiğinize bir kere daha bakın ve ona göre tespitlerinizi yapın. Kendinizi kandırmadan ve başkalarını da kandırmadan. Şımarık ve değer bilmez tavırların çok olabileceği bu tip zamanlarda kaybedilenlerin değeri ileriki zamanlarda anlaşılabilir. Geri dönülmez yollara adım atılırken dikkate almanız gereken konu,  karşınızdaki kişiyi olduğu gibi görmek ve gerçekten adil bir değerlendirme yapmaktır.

Gerek ilişkiler gerekse iş açısından , ruhunuzun ve yüreğinizin sesine sağır kalmadan içinizden gelen sese kulak verin. Kendini bul ve bil ve kendin olarak yaşamaya niyet et. 17 Eylül 2015 günerji yazısını okumanızı  tavsiye ediyorum. (http://gunerji.com/2015/09/14/17-eylul-2015/) Bu ayın şifreleri 17 Eylül 2015’teki günerjide saklı. Yaşamınızda zenginlik mi istiyorsunuz , yaşamınızda aşk mı istiyorsunuz, yaşamınızda sağlık ve huzur mu istiyorsunuz  ? Nedir istedikleriniz bunların hepsi için yapılacaklar var , uyuma , oturma ve bekleme zamanı değil ! Kendinizi keşfedip ,tüm bu isteklerinizin altı doldurulacak şekilde üzerinde çalışılması gereken hedefler olduğunu ve bunlar için emek vermesi gereken kişininde kendiniz olduğunu hep hatırınızda tutunuz !


 

BU AY İÇİN OLUMLAMA ;

Aklım, duygularım, ruhum ve bedenimle bir bütünüm. Kendimi tanıyorum , biliyorum. Bu yaşam bana ait ona sahip çıkıyorum.Bugüne kadar edindiğim tüm bilgi ve tecrübeleri, bana bahsedilmiş tüm yeteneklerimle birleştirerek cesur şekilde kendimin ve bütünün hayrına sorumluluklarımı bilerek kullanıyorum. Sahip olduklarıma ve olacaklarıma şükürler olsun.