Geçmiş ve gelecek arasında sıkışmış kalmış hayatlar ve durumlar

Eylül ayında geçmişin yükü ve bitişler arasında bir yeniye basamak oluşturmak mümkün görünüyor. Bunu oluştururken yapılması gereken neyse onu yapmak gerekiyor. Kolaya kaçan pansuman yaklaşımlar yada emek vermeden bu süreyi geçirmeye çalışmalar sonuçsuz ve bir o kadar da aynı durumların tekrarını yaşatabilir.

Önemli bir ay olarak Eylül, tüm senenin hasılasını gösterirken, yeni sene öncesinde bir kamp dönemi olarak neleri nasıl yapacağız bunu değerlendirmek için fırsatlar sunuyor. Eldeki tüm sonuçlar kendinizi kandırmadan iyi değerlendirilmeli ve sahip olduklarınız nelerdir iyi bakılmalıdır. Özellikle sahip olduğunuz kaynakları iyi yönde kullanmaya azami gayret göstermek gerekiyor. Birlikte çalıştığınız insanlar, yaptığınız ortaklıklar, sahip olduğunuz bilgi ve tecrübe birikimi hepsini çok iyi organize etmek ve bunları en etkili şekilde nasıl kullanabilirsiniz bunun üzerinde gerçekçi değerlendirmeler yapmak bu ay için veriminizi çok yükseltebilir.

İş dünyası ve parasal kazançlar açısından neyi bitirip teslim ederseniz o kadar kazançlı, neleri bitirmeden bırakır ve ertelerseniz o kadar problemli ve karışık süreçlerin olabileceğini söyleyebiliriz. Bugünün işini yarına bırakmanın bedeli bu ay çok ağır olabilir. Ertelenmiş ve bekleyen ne varsa bunların önünüzdeki yolu tıkadığını biliniz ve bunlarla yüzleşip bu tip ertelenmiş ve bekleyen ne varsa ( iş, sorun, ilişki ) bunlar için adım atma zamanıdır. Özellikle sorunlara yönelik pratik çözümler, iş yada benzeri yapılmayı bekleyen durumlarda yeteri kadar gayret ve pratik çalışma metodları bu ay kazancınıza hatta gelecekteki kazancınızada direkt etki edecektir.

Problem çözerken sorunların kökenine inmek ve gerçekten sistematik yaklaşımlarla bunların çözümüne gitmek ilerleyen zamanlarda bu problemlerle bir daha yüzleşmenizi engelleyecektir. İstemek ve isteğin karşılığına uygun emek vermekte iş yada benzeri yapılacak tüm çalışmalarda iyi sonuç elde etmeye yarayacaktır. “Lafla peynir gemisi yürümez” atasözünü bu ay hep hatırınızda tutunuz ve emeğinizi ortaya koyarken verimli çalışma metodları ile bu ayı organize ve hedefli şekilde geçiriniz. Kafa karışıklığı yaşadığınız durumlarda ise mutlaka bir uzmanla görüşerek bunu giderecek bir akıl bulunuz. Kendi karmaşanızın içinden çıkamıyorsanız mutlaka yardım alınız. Özellikle iş yükü çok olan kişiler doğru bir delegasyonla bazı işleri başkalarına devrederek hem tıkalı yolları açabilirler hemde kendi yapacakları asıl işlere yeteri kadar zaman ve kaynak ayırarak önemli işleri öncelik verip verimli ve kazançlı bir ortama geçebilirler.

Bu ay güvenmek çok zor olabilir. Gerek kendinize gerekse başkalarına karşı güven sorunu yaşıyorsanız ve bu yolunuzda bir engel olarak duruyorsa o zaman eldeki mevcut bilgilere, tecrübelerinize ve içinizdeki bilge sesin size söylediklerinin bütününü değerlendiremeye özen gösteriniz. Bu yolla hem size göre doğru ve hem de iyi bir sonuç elde etmeye yönelik olumlu bir adım atabilirsiniz.

Sizin olana sahip çıkınız… Değerlerinizi gösteriniz… Kendinizi emeğinizle ve duruşunuzla ortaya koyunuz… Nedir sizi mutlu edecek olan bunuda ifade ediniz. Çekingen ve duygusal ifadenin olmadığı ortamlardan maddi ve manevi bir kazancın oluşmasını beklemeyiniz. Hepsinden önemlisi beklentilerle iş yapmayınız. Beklentilerle ilişki yaşamayınız. Bu ay beklenti ve duygular , belki davranışlarla gösterilebilir ancak bu net anlaşılmayabilir. Bu sebeple açık ifade her şekilde yolunuzu açabilir.

İlişkilerde sahiplenici yaklaşımlar ve sorumluluklar öne çıkıyor. Bu iş yada özel anlamda tüm ilişkilerde ciddi şekilde aranır olabilir. Özellikle ayın içinde bu yönde çok fazla mesaj gelebilir ve bu mesajlar sessiz yada sadece davranışlarla gösterilebilir. Sesli olanlar da açık olmayabilir. Seni seviyorum sözünü duymak zor ancak tüm davranışlar bu yönde olabilir. Bu sebeple sözlerden çok davranışlara bakmak ve içinden mesajları almaya çalışmak iyi olabilir.

Her zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak ki vardır. Bu sebeple zorluklara çok odaklanırsanız kolayı göremezsiniz. Bazen biraz daha emek vermek gerekebilir. O biraz daha emeği vermekten kaçınmayınız. Geçmişten gelen yüklerle oluşan ağırlıklardan kurtulmak gerekiyor. Bu daha yapılacak şeyler var demektir. Bunun için size düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getiriniz. Tamamlanmamış eksik konuşulan, yada verilmiş ama tutulmamış sözlerin karşılığını vermek bu ay ilerlemeye zemin oluşturacaktır. Bu yönde neler var bir bakınız ve yapmanız gerekenleri yaparak yolunuzu açınız.

Ekim ayında bitişlerin devam edeceğini söylersek eylül ve ekim ayının gelecek sene için bir zemin oluşturacağını tahmin edebilirsiniz. Ekim ayına ne kadar iş bırakırsanız Eylül ayına göre o kadar çok ve karışık bir dönem olabileceğini hatırınızda tutunuz. Eylül ayının emeğinin çok değerli olduğunu bir kere belirtelim. Herkes için kazançlı olmasını diliyorum.

Eylül ayında sinirli ve gergin yaklaşımların oluşturduğu ortamlarda ilerlemek veya birlikte organize bir çalışma yapmak mümkün olmayabilir. Bu sebeple sinirli ve aceleci yaklaşımlar yerine akılcı ve pratik yaklaşımlar içinde olmak gerekiyor. Problem çözmeye yönelik yaklaşımlar için harika fırsatlar varken, problemli yaklaşımlarla sorunları çözmeye çalışmak çok büyük karmaşaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çözümün bir halkası mı olacaksınız yoksa problemlere bir halka da siz mi ekleyeceksiniz bunun kararını veriniz. Bunu kişisel, grup yada toplumsal bazda herkesin iyi düşünmesi gerekiyor. Sabit bakış açıları, tutucu ve değişmez aynı zamanda uzlaşmaz yaklaşımların sonu çözümsüzlüktür. Nafile çaba içinde herkes inatla durduğu pozisyonda kalırsa ilerleme olamaz. Gerek fiziksel gerek düşünsel gerekse duygusal yönde bu sabitlikten kurtulmak gerekiyor.

Tutkulu ve gerçekten yürekten gelen sımsıkı kenetlenmelerin olduğu harika ilişkiler yaşanabilir. Yeterince dürüst , kendi yüreğinin sesini dinleyen ve gerçekten bu sesin istediği kişiyi bulanlar için iyi bir ay Eylül ayı ve Ekim ayındada bu yönde gelişmeler devam edebilir. Geçmiş yaşamınızdaki tecrübelerinizin pozitif etkisini iyi kullanınız, aynı şekilde geçmiş deneyimlerinizin yarattığı güvensizlik duygusunu da aşabilirseniz bu ay bekarlar kendileri için aradıkları aşkı ve sevgiyi bulabilirler. İlişkileri sorunlu olan kişilerde bu yönde çözüm bulmak istiyorlarsa çözüm çok uzakta değil. Ben bu sorun(ları) çözmek istiyorum diyen herkes ilerleyebilir. Beklentilerinizi ortadan kaldırınız ve olana olduğu gibi bakınız görmek istediğiniz gibi değil !

Ülkemizde , yakın ve uzak çevremizde yaşanan ve gerçekten hepimizin yüreğinde derin yaralar açan olaylardan sonra yazmak istemiyordum. Ancak yine de  sayıların bilgeliğinde belki bir kişiye bile bir ışık tutabilirim amacıyla bu yazıyı yazdım. Umarım hepimiz için aydınlık ve sevgi dolu bir ortam oluşur ve hepimizin yüreğinde artık derin yaralar değilde sevgi çiçekleri açar. Tüm şehitlerimiz için Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Barış , huzur, sevgi , dostluk ve kardeşlik ve adalet dolu günler şu an ve sonrasında ülkemde ve dünyada daim olsun.

 

Bu ay için olumlama ;

Geçmişten bugüne yaptığım ve bana ait olan her deneyimin bana öğrettiklerini sevgiyle kabul ediyorum. Kendimi tüm kısıtlayıcı düşünce ve duygudan arındırıp özgürleşerek hayatımı doyumlu şekilde yaşamayı seçiyorum. Duygularımı ve düşüncelerimi özgürce ifade ederken yaşamıma sahip çıkıyorum. Kendimi şahane hatalarımla seviyorum. Uzlaşmayı, barışı ve sevgi ile iletişimde olmayı seçiyorum.Kendi özümdeki sevgi ve aşkı kaynak olarak kullanıyorum.