Hayatın her alanında denge arayışı… Siz dengenizi nasıl nerede kim(ler)le kurmak istiyorsunuz ?

Haziran ayı değişim ayı. Yılın belkide en karışık aylarından biri olmaya aday olan Haziran ayında aslında sürprizlerle gelen değişimler olabileceği gibi, kendinizde bazı konularda yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz. 2015 yılında bitişlere bağlı yeniden yapılanma ve değişime yönelik yüksek olan enerji Haziran ayında yeni yönlere harekete geçmenizi sağlayabilir. Mayıs ayında daha farkındalık sağlayan yada da daha olgunlaşan süreçler Haziran ayında nereye gideceğinizi de göstermiş olabilir. Hayallerinizi ayakları yere basar hale getirmeniz ve gerçekçi yaklaşımlar içinde olmanız atacağınız adımları çok etkileyebilir.

 

İş ve Para

yuzlesmeÖncelikle Haziran ayında teknik yönden yenilenmek yada teknolojiyi kendi işinize katmak açısından oldukça iyi bir enerji var. Bunu farklı yol ve yöntemlerin kullanılması şeklinde de düşünebilirsiniz. Uzun süredir aksayan ve yürümeyen bir anlamda bitmeye yüz tutmuş ne varsa Mayıs ayında bunlarla yüzleşebildiyseniz bu farklı yol ve yöntemleri Haziran ayında kullanıyor olabilirsiniz.

Farklı yerlere giderek yada farklı yerlerden gelen insanlardan kaynaklanan etkileşimlerle oluşan yeni durumlar yaşamınızda uzun süredir yapmakta olduğunuz çalışmaların değerini artırabilir yada yeni fırsatların doğmasına sebep olabilir. Haziran ayında sorumluluk duygusu ve tamamlama duygusu birleşerek size gerek iş gerekse ikili ilişkiler açısından çok önemli sonuçlar elde etmenize sebep olabilir. Bu sonuçlar kimileri için maddi olarak çok kazanç sağlarken  kimileri için maddi yönden kriz oluşturabilir. Neye ne kadar emek verdiğiniz kazanç durumunuza etkide bulunurken , bu süreçte oldukça görünür ve belirgin şekilde önünüzde olabilir.

Yeni girişim yapmak isteyenler için biraz ortalık toz dumanken önlerini görmek mümkün olmayabilir. Ancak yinede başlangıçlar açısından Mayıs ayından daha iyi bir enerji var. Sadece ne kadar verimli olacağı konusunda iyi bir hesap ve risk analizi yapılmalıdır. Beklenmeyen gelişmeler yada hesaplanamayan durumların getireceği yükler gerçekten çok zorlayıcı olabilir.

Bu ay gelişen durumların hem iyi hem de kötü olabileceğini belirtmek gerekiyor. Çift yönlü gelişen durumlardan neyin iyi neyin kötü olduğunu anlamaktada , karar almaktada zorlanabilirsiniz. Bu sebeple esnek kalmak ve süpriz durumlarda daha hareket kabiliyetinizi korumak oldukça önemli olurken gelişen durumlarda ne kadar atik olduğunuz başarınızı o oranda artırabilir.Her alanda hayalci değil gerçekçi olmanız başarınıza değer katabilir.

 

Sosyal ve Siyasi

Sorun çözmek ve sorunlara çözüm üretmek bunu yaparken uzlaşı isteği  ve sorumluluk duygusu ile durumlara yaklaşmak Haziran ayını verimli kılarken, uzlaşmaz ve çıkarcı yaklaşımlar terslikler oluşturabilir ve verimi düşürebilir.

Bu ay ülkemiz açısından önemli bir seçim olduğunu duzlasmaüşünürsek,  özellikle toplumun tüm kesimlerinde zıtlaşmalarla birlikte gelen karışıklıklar oluşabilir. Herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gereken ortamlarda gerginliklerin oluşturacağı şiddet gerçekten çok zarar verebilir. Beklenmeyen sonuçların oluşturacağı ortamlarda provakatif durumlara karşı dikkat etmek gerekiyor. Gerçekten muhalif yaklaşımlar iniş çıkışlar oluşabilir. Ekonomik açıdan da spekülatif yaklaşımlara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Haziran ayında uzlaşı kültürünü geliştirmeye yönelik , sorumlulukla  yaklaşılan durumlardanda oldukça iyi sonuçlar çıkabileceğini söyleyebiliriz. Ne kadar uzlaşı, ne kadar çözüm odaklı olunursa o kadar maddi ve manevi kazanç olabilir.

 

Aşk ve İlişkiler

elele3Uzun süredir devam eden ilişkilerde yeni bir yönde harekete geçmek ilişkilerin statüsünde bir değişim getirebilir. Evlilik düşünüyorsanız bu yönde ilerleyebilirsiniz. Yeni ilişkiler için, daha çok önceden bildiğiniz ve tanıdığınız kişiler, arkadaşlar sizin için daha yakın ilişkilere geçme konusunda seçenekler oluşturabilir. Hatta bir anlamda söylenmemiş ve dile getirilmemiş aşkların ayı olabilir Haziran. Gizli kalmış duyguların ifadesi için bu ay fırsatlar var ve bunları değerlendirebilirsiniz. Hızla başlayan ilişkilerde denge kurmak zor olabilir.

İlişkilerde üzerinizde çok yük olduğunu ve kullanıldığınızı hissediyorsanız o zaman neden müsaade ettiğinizi düşünmenizde fayda var. Zaman zaman kendi sınırlarınızı zorlayan durumlara maruz kalmanızda kendinize düşen payı görebilirseniz bu yönde hem kendinizi hem de içinde bulunduğunuz ilişkiyi biraz yenileyebilirsiniz. Bir anlamda özgürlük hissi ile birliktelik hissi tezatlar oluşturabilir sorgulamalar getirebilir. Bağlılık ve bağımlılık arasındaki farkı iyi anlamak gerekiyor.  Sahiplenici yaklaşımlar size ait olmayan yükleri üzerinize almanıza sebep olmuş yada oluyorsa, size bağımlı kalınan durumların ortadan kaldırılması için sorumluluklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Verici olmak yada uyumlu olmak adına üzerinize aldığınız sorumlulukların sahiplerine iade edilmesi çözüm sağlayabilir.

Sonuç

Haziran ayında devam eden süreçler açısından yenilenme fırsatlarını kullanmaya özen göstermek bu ayı verimli kılabilir. Yaşamınıza yeni bir yön vermek istiyorsanız bugüne size getiren durumları dikkatlice değerlendirin ve neye nekadar emek verdiğinize iyi bakın. Kaldı ki sonuçlarınızı görmekte zorlanmayacağınız bir süreç olarak Haziran ayı sorumluluklarını bilen herkes için iyi yönde gelişmelere açıkken, yönünü bulamamış, dağınık ve düzensiz olanlar için karmaşa doğurabilir. Karmaşadan ne çıkacağı da tam bir süpriz olarak sonuçlarını ilerleyen dönemlerde daha net gösterebilir. Siyasi ve sosyal düzende olası gelişmeler yeni dengeler oluşmasına sebep olurken sizinde bu yeni dengede kendi dengenizi kurabilmeniz ve bulmanız çok önemli olabilir.  Gizli kalmış tüm duygularınızı açığa çıkarabilir ve özellikle yaşamınıza yeni bir ilişki ile devam etmek istiyorsanız kendinizi bu yönde ifade etmeniz gerekebilir. Bu ay hayal kurma değil gerçekleri görme ve gerçekçi olma zamanı.

 

HAZİRAN AYI OLUMLAMASI

Sorumluluklarımı biliyorum ve bunları üzerime gönüllü olarak alıyorum. Bana ait olmayan tüm sorumlulukları da sahiplerine geri veriyorum.Kendimi en iyi şekilde ifade ediyorum ve kendi değerimi bilerek kendimle ve çevremle uyum içinde yaşamayı seçiyorum. Ben aşkların en mükemmelini sevdiğim ve beni seven en uygun kişi ile doyasıya yaşamayı hakediyorum.