Ne ekersen onu biçersin !
Yeni yıl ekim’de başlar dersek yanlış söylemiş olmayız. Şimdi ekme zamanı… Eylül ayında derinliğine yüzleşme ve hazırlık ile geçen süreç bir sonlanma ve yeniden başlama enerjisi ile Ekim ayında önümüze geliyor. Ne yaparsanız yapın ama öncelikle biten süreçleri iyi değerlendirin. Bu ay bitişlerin ve yeni başlangıçların zamanı olarak 2015 yılının size neler getireceği konusunda bir çok sinyal verebilir yada öyle gelişmeler olabilir ki 2015 yılı bir anlamda bu olan olayların oluşturduğu çerçevede şekillenebilir.

Öncelikle kararlı olmak ve nereye gitmek ne yapmak istediğiniz konusunda netleşmeniz ve bu uğurda tohumları ekmeniz gerekiyor. Tohum ekmek kolay mı peki ? Buna ne yazık ki kolay diyemeyeceğim. Özellikle geçmişten gelen ve bitirilmesi gereken süreçlerin önünüzde bir engel gibi durması sorun oluştururken sizin bu konuda sonuçlandırmak için güç, zaman, para gibi kaynaklar harcamanız gerekebilir.

Başlangıçlar ve yeni yılı şekillendirmek istesek bile geçmişin gölgesinde kalan bir başlangıçlar zamanı olarak Ekim ayı daha çok ertelenmiş ve uzun zamandır bekleyen konularla gündemimizi geçirebileceğimizi gösteriyor.Kasım ayında başlangıçlar Ekim ayına göre biraz daha kolay olabilir. Ekim ayında başlangıçlar paldır küldür ve  sürpriz gelişmeler şeklinde tezahür edebilir.

Hemen belirtelim ki başlamak aslında bitişlerin sonucudur. Ekim ayında bazı bitişler çok kazanç sağlayabilir. Özellikle bir süredir üzerinde çalıştığınız emek verdiğiniz ve olgunlaştırdığınız konular varsa bunlar artık yavaş yavaşta olsa size maddi kazançlar getirebilir yada sizi farklı konum ve pozisyonlara taşıyabilir.

Aynı şekilde biten bazı süreçler başarısızlık gibi görünse de size çok büyük deneyimler kazandırabilir ve bu deneyimler sizi yeni başlangıçlara götürebilir. Her ne şartta olursanız olun sakın pes etmeyin üzerine gidin. Gerek deneyim gerekse maddi kazanımlar şeklinde getirisi ne olursa olsun bu dönemde yeni ve sürpriz gelişmeler sizi farklı yer, kişi, iş vb durumlara taşıyabilir. Siz kendi üzerinize düşen sorumlulukları yerine getiriniz ve gerisini yaşamın akışına bırakınız.

Güvenmenin iyice zorlaştığı, kontrolü bir türlü bırakmak istemeyeceğiniz bu ay iş olsun, özel olsun tüm ilişkilerde güven testi olabilir. Bencil veya içe kapanık davranmak yerine, iletişimde ve açık anlaşılır olmak her zamankinden daha değerli olabilir ve tüm ilişkilerde fark yaratacak etken olarak karşımıza çıkabilir. Duygu ve düşüncelerin bir şekilde ortaya konmasında çekingen davranmamak gerekiyor. Karşınızdaki insanlara kendinizi iyice anlatmalısınız. Anlaşılmadığınızı düşünüyorsanız ne kadar anlaşılır şekilde ifade ettiğinizi bir kere daha gözden geçirmenizi öneririm. Söylediğiniz ifade ettiğiniz her durumda açık anlaşılır ve net olmak çok önemli. Beklenti içinde olmamak hayal kırıklıklarını ortadan kaldırabilir.

Geçmişin yükü üzerinizde baskı oluşturabilir ve hareket alanınızı daraltabilir. Bu anlamda gizli kalmış ve sizin artık taşıyamadığınız tüm maddi ve manevi yükler için bir çözüm üretmek gerekebilir yada çözüm üretmek zorunda kalabilirsiniz. Lütfen bu tip durumlar varsa ertelemeyin ! Ertelediğiniz her sorun bilin ki yük olarak size daha fazla yük getirirken kendi yaşamınızdan çalarak bu hayata devam etmenize sebep olacaktır.

Ekim ayında eski ile yeninin bir şekilde üretken, verimli , kazançlı şekle dönüşümü gerekiyor. Bu süreçte işe yaramayan ve artık gerçekten misyonunu tamamlamış neler varsa bunları tamamen yaşamınızdan çıkarabilirsiniz (Çıkarmanız sizin yararınıza olacaktır). İşinizde olsun ilişkilerinizde olsun kullandığınız dil, tavır ve davranışlar, teknik ve yöntemler tümü bu süreçte yenilenebilir ve siz bu yenilenmeye eğer esnek yaklaşımlarla ayak uydurmazsanız o zaman Ekim ayı gerçekten çok gergin ve zorlayıcı geçebilir. Aksilikleri bir başka bakış açısıyla ele almalı, yada engelleri sizi geliştiren ve yenilenmeye iten kaynaklar olarak görmeniz size çok fayda sağlayabilir.

Ekim ayı, yeteneklerinizi gerçekten kazanca dönüştürmek için size çok fırsat getirebilir. Bu sebeple yaşamınızın akışı içinde etrafınıza küsmeden, kendi kabuğunuza çekilmeden, önünüze çıkan yada oluşturabileceğiniz tüm fırsatları iyi kullanarak ilerlemeye özen gösteriniz. Seçerek ve gerçekten kendinizi adayarak yapacağınız, yeteneklerinizi cesurca kullanacağınız tüm oluşumların ertesinde büyük başarılar gelebilir. Cesaretinizi, özgüveninizi, özsaygınızı koruyunuz ve neler yapabileceğinizi gösteriniz. Ne ekersen onu biçersin sözünü hep hatırlayınız!

Emek vermek ve emeğin hakkını almak Ekim ayının ana temaları arasında Gerek kendiniz gerekse başkaları için, hak neyse onun olmasına özen gösteriniz. Hakkınızı isteyiniz ve hakkınıza sahip çıkınız. Bu ay adalet her zaman olduğundan daha önemli. Adaletin işlemesine ve adil olanın kazanmasına katkıda bulunun hem kendiniz hem de tüm diğer canlılar için.