Her şeyin bir çözümü vardır. Kendini sev, farklı olanı da sev. Çözüm Odaklı , Erdemli ve Adil Ol .

 

Haziran ayının  karmaşık, belirsiz enerjisi arayışlarınızı artırmış ve sizi kendiniz ve çevrenizde olanlar hakkında oldukça yoğun şekilde düşünmeye itmiş olabilir. Beklenmedik durumların yada uzun süredir aksayarak gelen konularda varılan sonuçların belirsiz görünen durumları netleştirdiğini söyleyebiliriz. Bu tip olayların bir kısmı dengenizi bozmuş olabilir. Haziran ayında olan her şey hepimiz için yüksek bir farkındalık sağlamış olmalı. Aslında herkesi kendine getiren ve yeter artık bu böyle gitmez dedirten gelişmelerle yüzleştiyseniz işte şimdi çözüm vakti !

 

Sonuçları İyi Okuyunuz

Nedir sizi zorlayan durumlar, nedir tıkanık ve önü açılmamış konular bu ay bunlara çözüm üretmek mümkün ve temmuz günerjisinde hiç olmadığı kadar hızla değişen durumların gündemimize geldiğini görebiliriz. Kendinizde bu yönde atılım ve harekete geçebilirsiniz. Kökten ve düzen değiştirici etkiler bu ayın günerjisinde görünüyor.

 

Çözüm Odaklı Olunuz

Kişisel, ailevi,grup yada toplumsal yönden iyi yada kötü düzen değiştirici bir çok olay gelişebileceğinden bu yönde yapıcı bir enerjiyle çalışmaya ihtiyaç görünüyor. Ne yaparsak yapalım olumlu hem kendimizin hem de içinde bulunduğumuz bütünün iyiliğine hizmet edecek şekilde davranalım ve ilerlemeye gayret gösterelim. 2014 yılının en yoğun ve en hızlı aylarından birisi olabilir Temmuz Ayı ve bu ayda harekette bereket olması için yapıcı, çözüm odaklı, nazik ve gerçekten değişimi kabul eden bir esnek yaklaşıma her alanda ihtiyaç var. Haziran ayında zorluk olarak en üst düzeyde yaşanmış olayların farkındalığını tüm çözümlerinizde dikkate alarak ilerleyiniz.

 

Sizi siz yapan değerleriniz ve inançlarınız neyse öyle hareket ediniz !

Temmuz ayında neden bir arada yaşıyoruz, nedir hepimizin ortak değerleri, kişisel, ailesel, toplumsal olarak değerlerimize sahip çıkarken bizi bir arada tutan değerleri özellikle korumak ve ilerleyeceksek bu değerleri temel alarak ilerlemek gerekiyor.

 

Kişisel açıdan, ne yönde değişimi yaşamak istiyorsanız o yönde değer ve inançlarınız size neler diyor bunları ciddiyetle ele almanızda fayda var. Değer ve inançlarınıza tezat şekilde yaşamak istediğiniz bir değişim varsa bunun gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Her değişimin içinde vazgeçişler ve bırakmalar olabilir. Ancak vazgeçtiğiniz şeyler sizi siz yapan değerlerse ve yarın bir gün kimliksizleşecekseniz o zaman istikrarsız ve kalıcı olmayan bir dengesizliğin içinde kalabilirsiniz. Bu size karmaşadan başka bir şey getirmeyecektir. Çözüm yada gelişim yada değişim hangi yönde olursa olsun, değer ve inançlarınızdan olumlu yönde destek almalı ki, yani kendiniz olarak gelişiminizi sürdürmelisiniz ki sonunda başarı olsun. Maddi ve manevi tatmin sağlamak istiyorsanız yaptığınız neyse ona sahip çıkmalısınız ve arkasında durmalısınız. Bu da ancak sahip olduğunuz değer ve inançların desteğiyle olur.

 

Nefretle Değil Sevgiyle Hareket Ediniz

Temmuz ayında barış ve huzur, sevgi ile birlikte gelebilir. Aynı şekilde barış ve huzur nefretle bozulabilir. Çatışmaların içinde olmamak ve yaklaşımlarınzda sevgiyle yaklaşmak çok önemli olacağından, bunu aynı zamanda adil yaklaşımlarla desteklemek gerekiyor. Temmuz ayında birikmiş nefreti boşaltmak ve gerçekten akıllıca hareket etmek gerekiyor. Değişmek için mücadele ederken bunu ortamı savaş alanına çevirmeden yapabilmek gerekiyor. O yüzden sevgiyi temel alan, itmek yerine kucaklayan, yaralayıcı şekilde konuşmak yerine yapıcı şekilde eleştiren, soruna odaklı olmak yerine çözüme odaklı yaklaşımları sergileyen, kopartmak yerine bağlayan, küstüren yerine barıştıran olmak gerekiyor. Bu ayın bütün teması sevgi ile nefretin çatışması üzerine kurulu. Bu ay sevginin kazanmasına hizmet etmeli. Kişi olarak, kurum olarak ne yapıyorsanız yapın dibinde sevgi olsun. Nefretin kazanmasına müsaade etmeyiniz. Taraf olmak çok kolaydır önemli olan tarafsız ve adil bir gözle değerlendirmeler yapmakta ve bu yönde de sevgiyle harekete geçmekte.

 

Esnek ve Yapıcı Yaklaşımlar Sergileyiniz

Esnekliği iki açıdan ele almak gerekiyor.

  • Birincisi düşünmediğiniz ve bakmadığınız noktalardan durumu ele almak ve sonuç odaklı hareket etmek.
  • İkincisi yapıcı bir özgürlük anlayışı içinde olmak.

Yıkıcı, yok eden, aşırı eleştirel yada şiddete dayalı tüm aksiyonlar çok radikal sonuçlar üretebilir ve bu radikallik ise tarafsız bir gözle değerlendirme yapmanızı engelleyebilir. Toplumsal ve kutsal sayılan , ortak değerlerin rencide edildiği durumlarda karmaşa yaratılmamalıdır. Özellikle de siyasi açıdan yaşanabilecek değişimlerin getireceği karmaşa, uzun süredir alışılagelmiş süreçlerin bozulmasına sebep olursa bu sosyal alanda herkesi etkileyecektir. Bu tip ortamların olması durumunda yıkıcı değil yapıcı yönde ilerlemek gerekiyor. Ancak hemen belirtmek isterim ki Haziran günerjisinde belirttiğimiz gibi “bana dokunmayan yılan bin yaşın” yaklaşımı eninde sonunda size de zarar verecektir. Bu ay’da Hazirandan devam ederek , hatta çok daha öncesinden devam ederek gelerek sorunların çözümlerinde aktif olmak ve bu aktiviteninde sorumlulukla , sevgiyle ve tarafsız bir şekilde yapılması gerekmektedir. Sonuçları çok iyi okumak ve bu sonuçları doğuran sebepleri gerçekçi bir gözle ele almak gerekiyor. Esneklik ve yapıcı yaklaşımlar, bu sebep ve sonuçları anlamakta ve bunlar için çözüm üretmekte çok işe yarayacaktır. Amacınız ve niyetiniz bu anlamda çözümünüzün nereye varacağını size gösterecektir. Amaçlar ve niyetler bu anlamda ortaya net şekilde konmalıdır. Karanlık, örtülü, gizli kapaklı gelişme ve ilerlemelerin anlaşılması yada desteklenmesi beklenmemelidir.

 

Ticaret tam gaz ilerliyor.

Temmuz bereketli ve kazançlı bir ay olmaya aday. Siz gerçekten bu yönde harekete geçmek isterseniz bereketin size gelebileceğini unutmayınız. Bir anlamda uzun yıllardır emek verdiğiniz tüm işlerde yeniden şekillenmeler olabilir. Bunu iki yönlü ele almanızda fayda var. İlki yeni teknikleri ve teknolojiyi işinize adapte etmek ve bu anlamda gerçekten yenilenmek. İkincisi yeni müşteri gruplarına yada farklı pazarlara erişmek. Yabancılarla çalışma yapmak, farklı ülke ve kültürlerle temasa geçmek bu anlamda destek görecektir. Yurt dışına açılmak isteyenler, kendi bölgesinden farklı bölgelere, kendi şehrinden başka şehirlere yönelik genişlemek isteyenler bu ay çalışma yapabilirler. Farklı alan ve yerler, yabancı insanlar ve ülkeler, farklı kültürler bu ay bizim için geleneksel olarak işleyen süreçlerimizin dışında teknikler ve yenilenmeler gerektirebilir. Bu anlamda da değişime açık olmak ve esnek yaklaşımlar sergilemek kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

 

Uzun süredir tıkanmış şekilde bekleyen işlerde de ciddi ilerlemeler görülebilir. Hatta şunu söyleyebiliriz ki , hiç bir şey olmadı hiç ilerleyemedik şeklinde düşündüğümüz konularda tahminimizin çok ötesinde ilerlediğimizi görebiliriz. Bunun kazandıracağı ivmelenme ile ticari yada maddi olarak kazanmak mümkün. Tüm bunların temel şartı ise ne yapıyorsak yapalım bunu gerçekten en iyi ve en mükemmel şekilde yapıyor olmak. Hakkını vererek yaptığınız her şeyde sonuçlar sizi güldürecektir ve mutlu edecektir.

 

Yer değiştirmek isteyenler içinde bu ay harekete geçmek iyi olabilir. Ticari anlamda artık işlemeyen yaklaşımların ve tekniklerin tamamen yenilenmesi, aynı zamanda yer ve mekan olarakta yenilenme gereksinimi doğurabilir. Amaca hizmet edecek ve sebep sonuç olarak akıllıca hareket edecek ve bunun getirilerininde sizi biraz özgürleştirebileceğini söyleyebiliriz.Tabi bu yönde cesur adımlar atabilirseniz.

 

İlişkilerde Hızlanma

Temmuz ayında ilişkiler açısından bağ kurmak çok önemli olurken, uzun süredir sorunlu bekleyen durumlarda Haziran ayındaki gelişmelerin gösterdiği şekilde yenilenmeler olabilir. Temmuz ayında sessiz kalınmayacağını söyleyebiliriz. Bir anlamda uzun süredir söylenmemiş, dile getirilmemiş çözümler ortaya konabilir ve bu yönde harekete geçilebilir. Bağların koptuğu, diyaloğun koptuğu ortamlarda daha da özgürleşme isteği kopmalar getirebilir.

 

Yeni başlangıçlar içinde oldukça iyi bir ay diyebiliriz Temmuz açısından. uzun süredir birliktelikleri olanlar daha ciddi adımlar için karar alabilirler. Bu ayın enerjinde özgürlüşme duygusu çok yüksek o yüzden bağ kurarken kendinizi özgürleştiren ortamlardan uzaklaştırıyorsanız dikkatli adım atmanızı ve karar almanızı önerebilirim. Bir başka deyişle , özgürlüğünüzden taviz vermek istemediğiniz için bağ kurmakta zorlanabilirsiniz. Yine bir çözüm önerisi olması açısından,  amaç ve niyetiniz neyse o size yol göstersin. Bu anlamda ilişkilerde alınacak kararlarda amaç ve niyet neyse o doğrultuda ve gerçekten detayların içinde kaybolmadan ilerlemek gerekiyor.

 

Birlikte hareket ederken, detayların yada duygusal veya ailevi bağların getirdiği ağırlığı taşımak zor gelebilir. Bu süreçlerde daha sabırlı ve anlayışlı olmak gerekebilir. Katı tutum ve davranışlar içinde olmak yerine, daha esnek ve hoşgörülü yaklaşmak çözüm üretmeyi ve ilerlemeyi sağlayacaktır. Aksi durumlarda radikal ve isyankar yaklaşımlar ilişkileri zedelerken, yaralayıcı ve telafisi zor durumların oluşmasına sebep olabilir.

 

İlişkiler için son sözde , duygusal bir ay da değiliz. Sonuçların daha önemli olduğu bir dönemdeyiz. Neyi nasıl yaşadığınız sonuçları da oluşturacağından, sonuçtan memnun değilseniz yaşanma şeklinin bunda etkili olduğunu düşünmeniz gerekiyor. Bu sebeple ilişkilerde oluşan sonuçların sorumluluğunu kabul ediniz ve bundan sonrasında yaşama şeklinizi ve stilinizi değiştiriniz. Bu anlamda kendinizle tam bir yüzleşme yaşamanız ve kendinizi yada başkalarını eleştirmek yerine, nasıl yaşadığınıza bakarak yeni bir yaşam tarzı ile yolunuza devam etmeniz çok daha iyi olacaktır.

 

Sonuç

Temmuz ayında , eski ile yeni çatışmayı bırakmalı ve değerlerinize sahip çıkarak, sizi siz yapan neler varsa bunları temel alarak yaşamınıza yeni bir yön verebilirsiniz. Değişim ve başlangıçlar için oldukça yüksek bir enerjinin olduğu bu ayda, kendinizi ve sevdiklerinizi daha güvende hissedecek şekilde adımlar atabilirseniz hızlıca ilerleyebilirsiniz.

Bağları koparmak ve kendinizi özgürleştirmek için çok şey yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey, gerçekten bırakmanız gerekenlerle gerçekten sahip çıkmanız gerekenler nelerdir bunları kendi değer ve inançlarınızla yapmanızdır.Kendiniz olarak yapacağınız seçimler sizi ilerletirken, etraf ne der, elalem ne der, ailem nasıl karşılar, toplum nasıl karşılar şeklinde yaklaşımlar yerine, kendi değer ve inançlarınızı esas alarak ilerlemeniz en idealidir. Bunu yaparken de çevresel etkileri hesaba katarak gerekirse çevresel etkileri ortadan kaldıracak şekilde yer ve çevre değişikliğine gitme durumunda olabilirsiniz.

 

Zaman zaman kişisel değerlerle kültürel ve toplumsal değerler çatışabilir. Bu tip süreçlerde dengeliyici düşünce, kendi değerlerinize ve inançlarınıza da başkalarının değerlerine ve inançlarına da saygılı yaklaşmanız gerektiğidir. Kimse kimseyi görmezden gelmemeli ve ortak temel değerleri esas olarak, kendi bireysel değer ve inançlarını yaşamalıdır. Burada özgürlük alanınızın sınırlarını genişletirken, başkalarının değer ve inançlarını da önemseyerek saygılı yaklaşmanız sorunları azaltacaktır.

Bu ay nereden geldiğinizi unutmayıp hep hatırınızda tutunuz ve nereye gitmek istediğinizi yani amacınızı ve niyetinizi ortaya koyarak ve bilerek hareket ediniz. Sorumlulukla, sevgiyle, kibarca ve akıllıca…

 

OLUMLAMA

 

Yaşamıma gelen değişimleri sevgiyle kabul ediyorum. Değişimin kaynağında olan farkındalıkları esnek yaklaşımlarımla kendimin ve bütünün hayrına en mükemmel şekilde kullanıyorum.Kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve kendimi olduğum gibi seviyorum.Sorumluluklarımı biliyorum ve bunları üzerime gönüllü olarak alıyorum. Bana ait olmayan tüm sorumlulukları da sahiplerine geri veriyorum.Kendimi en iyi şekilde ifade ediyorum ve kendi değerimi bilerek kendimle ve çevremle uyum içinde yaşamayı seçiyorum.