Yeniye yer açmak gerekiyor. Eskiyen ve işe yaramayan ne varsa bunları temizleme zamanı ! Tabiki belirsizliklerden yada karmaşadan görebilirseniz !!

Haziran ayında yaşam yeniden size yeni bir düzen kurmak adına eskiden kurtulup yeni şeylere yaşamınızda yer açma imkanı sunuyor. Tabi bu durum söylediğimiz kadar kolay olup biter mi bu size bağlı. Neye ne kadar direnç gösterdiğiniz, neyi ne kadar kabul ettiğiniz, hangi önyargılara sahip olduğunuz gibi birkaç başlık altında kendinize bakmanız gerekiyor. Önyargıların alışkanlıklarla birleştiği ve değişmez diye kabul ettiğiniz sanki bir dinmiş gibi inandığınız konularla kendi yaşamınızdaki zorlukları birlikte değerlendirmeye alabilirseniz farkındalık düzeyiniz çok yükselebilir. Bunun size sağlayacağı şey öncelikle neleri sorun olarak ele alacağınız ve gerçekten sorunun kaynağının ne olduğu ile ilgili daha net bir duruma gelmeniz olacaktır.

 

Farkındalığınızı Yüksek Tutmaya Çalışınız

Çoğu zaman yaşam, size bir çok konuda yansıtmalar yaparak durumunuzu gösteren olaylar yaşatır. Sizin görebildikleriniz yada farkedebildikleriniz bir anlamda değişim yolculuğunuzu tetikler.

İşte Haziran ayının içinde bu tip olayların neden olduğu bir çok durumla yüzleşmeniz gerekebilir. Bunun gerek sosyal ve aile yaşantınızda,  gerek iş yaşantınızda, gerekse özel ilişkilerinizde olabileceğini söyleyelim. Belirsizlikler, tekrarlar yada yeniden önünüze gelen durumlarda olayların altında yatan ne var onu görmeye çalışın ve sezgilerinizide bu yönde iyi kullanınız. Ayrıca karmaşa yaratan durumların durumların içinden uzaklaşarak olayları değerlendirmenizde fayda var. Küçük yada büyük gruplardan gelebilecek karmaşa yaratan sosyal olayların içinde umulmadık yada beklenmedik durumlar olabilir. Kendinizi bu anlamda korumaya çalışınız. Yanlış anlaşılmalarla birlikte gelebilecek adaletsiz durumlar olabilir yada başkalarının söylemlerinden doğabilecek durumlar sizi de etkileyebilir. Karar almadan önce, harekete geçmeden önce, durumu tam olarak kavramaya ve ona göre harekete geçmeye özen gösteriniz.
Finansal Plan Hazırlayınız ve Borçlarınızı Yapılandırınız

Tüm ay boyunca finans durumunuza dikkat ederek , nereye ne kadar harcama yapıyorsunuz, gelir kaynaklarınız nelerdir ve sizin ödemeniz gereken diğer borçlarınızla birlikte bütünsel bir değerlendirme yapmanız ve kendinizi disipline ederek bu durumun gösterdiği sonuçlara göre ciddi bir finansal plan hazırlamanız çok iyi olabilir. Bu tip bir çalışmayı yaparken gereksiz harcama kalemlerini farketmek ve sıkı bir bütçe planı oluşturmak ilerleyen günlerde ve aylarda size karşılığını çok olumlu sonuçlar şeklinde gösterecektir.

İş ve Kariyeriniz

Finans durumunuz doğal olarak yaptığınız işle çok yakından ilgili olduğu için, Mayıs ayı içinden başlayan ve ilerleyen durumlar içinde disiplinli şekilde çalışmaya devam ediniz. Özellikle değişen ve yenilenen bir hayatınız varsa Haziran ayında bu yönde ilerleme isteğinizi her türlü zorluğa rağmen sürdürmeniz gerekir. Ne yönde ilerlemek istiyorsanız o yönde daha disiplinli ve istikrarlı olmaya çalışınız. Yeni gelişen durumlara hazırlıklı olmanız , kariyer açınızdan değerlendirmeniz gereken fırsatlar geldiğinde daha cesur ve atik davranmanız gerekebilir. Eğer yapmakta olduğunuz ancak artık verimli ve kazançlı olmayan bir işiniz varsa bir anlamda yeni bir kariyere geçmek için bu eski ve işe yaramayan işleri bırakmanız gerekebilir. Başka bir yaklaşımda var olan işinizde verimsiz ve işlemeyen metotlar yerine yeni ve gerçekten işe yarayacak yolları, işinizde ve kariyerinizde yenilenmek amacıyla kullanabilirsiniz. Her halükarda kendinizi olası zorluklardan çıkaracağınız sonuçlarla yenilenmeye ve olası durumların içindeki fırsatları daha cesur ve akıllıca değerlendirmeye açık tutunuz.. Bu ay dayanıklı ve istikrarlı şekilde hareket etmek bir gereksinim gibi dururken, bunun zorlu şartlar altında olabileceğini belirtelim. “Ben emek vermeye hazırım “ diyorsanız alınterinizin olduğu her durumda ilerleme elde edebilirsiniz.

 

Sürprizlere ve Yeniye Hazır Olunuz

Yeni insanlara, yeni düşüncelere ve fikirlere, sizi harekete geçirecek yeni olaylara hazırlıklı olmanızda fayda var. Özellikle yeni olana açık olmanız yenilenmek için oluşan fırsatlardan yüksek oranda faydalanmanızı sağlayacaktır.

 

Fırsatlar zorlukların içinde saklıdır !

Zorlukların içinde bir fırsat olduğunu görmek gerekiyor. Vazgeçmek ve yarım bırakmak bedeli ağır sonuçlar doğurabilir. Statik ve değişmez durumların farkında olmak çok önemlidir. Deniz fenerleri sabittir değişmez.Bu yönde başkalarını değiştirmeye çalışmakla uğraşmayınız ve sadece kendi değişim yolculuğunuzu yapmak için gayret gösteriniz. Görünür olanını haricinde olan olayların altında yatan gerçekleri bulmak gerekiyor. Bunu ciddi bir sorgulama aşaması ile ancak bulabilirsiniz. Özellikle sezgilerinizi de bu yönde kullanmayı becerebilirseniz kendiniz ve çevreniz için çok iyi şeylerin olmasına vesile olabilirsiniz.

 

Hak yerini bulsun !

Adalete hizmet etmek gerekiyor. Belki de bu ayın en önemli konusu adalet. Adaletin olmadığı bir düzende eğer siz kazanan iseniz ve susuyorsanız, olanları kabul ediyor ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyorsanız o zaman bilin ki o yılan bir gün sizi de sokacaktır. Bu ayın içinde adalet size uzak yada yakın olabilir ancak siz adalete hizmet eder durumların içinde sosyal bir sorumluluk adına gereken ne varsa yapmaya gönüllü olmalısınız.

 

Siyaset iyi çalışmalı ! Yöneticiler sorumluluk almalı !

Toplumu ilgilendiren ve gerçekten sosyal alanda hepimiz adına yapılması gerekenler var. Bu yönde kişi olarak üzerinize düşen görevleri hayıflanmadan ve gerçekten hakkını vererek yapmanız hem sizin hem de toplumun uzun vadede çıkarlarına hizmet edecektir. Siyasetin her zamankinden daha zor şartlar altında olduğunu da burada söylemek gerekiyor. Yönetimde olan, topluma karşı sorumlu olan tüm kişi ve kurumların toplumun çıkarına hizmet eden durumlar için hak ve adaleti mutlaka ve mutlaka sağlamak durumunda olacağı olayların haziran ayı içinde bolca olabileceğini söyleyelim. Bu yönde toplumsal farkındalık çok yüksek.

Devrim niteliğinde değişimlerin olması çok muhtemeldir ve tüm bunların büyük bir hassaslıkla ele alınması gerekiyor. Bu yönde yılın en yoğun enerjisinin olduğu aydayız ve fırsatları ve oluşan durumları olumlu olarak değerlendirmeye açık olmak gerekiyor. Özellikle sorumluların bu bilinçle hareket etmesi ve toplumun da bu yönde destek vermesi ülkenin geleceğini etkileyecek yeni ve farklı durumların oluşmasına vesilece olacaktır. 2014 yılında gelenekselle yeninin çatışması çok büyük olacak demiştik, bu aynı zamanda otorite figürleri ile toplumunda çatışması şeklinde değerlendirilebilir. Toplumsal anlamda bu çatışmanın en yüksek enerjisi bu ay içinde olabilir Hareketlerinde Temmuz ayında yoğunlaşarak devam edeceğini öngörebiliriz.

Karmaşa yaratmak yada karmaşadan beslenmek yerine, uzun süreden beri bekleyen köklü sorunların çözümleri için çalışma yapmak ve bu anlamda toplumun tüm kesimlerinden katılımları sağlamak gerekiyor. Kutuplaşmanın yabancılaşma ve ayrışma getirmesi toplumda değişim yerine karmaşayı artırmak şeklinde zorlayıcı sonuçlar üretebilir.

Beyin Fırtınası Yapmak ! Farklı Olana Değer Vermek

Fikirlerin ve düşüncelerin bir anlamda çatışmasından korkmamak ve tartışmaların medeni şekilde yapılmasından en değerli sonuca varmak muhtemeldir. Niyetinizin ne olduğuna çok dikkat ediniz. Farklı olana gerçekten değer veriniz. Esnek yaklaşımların bu yönde önyargılarınızdan arınmak için çok büyük bir gereksinim olduğunu hatırlayınız. Farklı olanı itmek yerine , ona değer vermek ve değerlendirmeye almak sonuçta kazandırabilir. Çok eskilerden gelen ve tekrar eden durumlardan artık kurtulmak gerektiğine inanıyorsanız bu ay içinde bir anlamda temizlik yapmak için yeterli koşullar olabilir. Ezber bozan durumlarda inatçılık kazanç sağlamaz!

 

Gizli Saklı Durumlar ve İlişkiler !

Bu ayın içinde hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir demiştik. İyice sorgulamak ve gerçeği bulmak gerekiyor. Bu sebeple gizli saklı kalmış bir çok konunun gündeme gelebileceğini unutmayalım. Bir çok özel durumun bu anlamda görünür hale gelmesi ilk anda hayal kırıklıkları yaratabilir ancak uzun dönemde değişime yapacağı katkı açısından çok değerli olacaktır. Bir başka deyişle, uzun zamandır sır gibi sakladığınız bazı konuları paylaşarak bunların yükünden kendinizi kurtarabilirsiniz. Bir anlamda içinizi boşaltmak isteyeceğiniz durumlar olabilir yada bunları güvenilir bulduğunuz kişilerle paylaşmak isteyebilirsiniz. İlişkiler açısından bu durumun yaratacağı sonuçlar olabilir. Uzak kaldığınız yada biraz mesafeli durduğunuz ilişkilerde gizli saklı kalmış durumların ortaya çıkması muhtemeldir ve bu durumun ilişkilerde sonlanmalara sebep olabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle mahrem sayılan konuların açıklanması ve söylenmesi tarafların birbiri hakkında olan düşüncelerini çok etkileyebilir.

 

İlişkilerde denge kurmak zor ancak imkansız değil. Sorunların altında yatan gerçek sebepleri çözmek niyetiyle harekete geçerseniz o zaman çözüm içinde yol alabilirsiniz. Aksi takdirde çözümden çok uzaklaşmak ve güven konusunda sorunlar yaşamak olasıdır. Özel ilişkilerde güvenmek çok zor ! Dürüstlük çok önemli. Aldatılmalar ve kandırılmalar olabilir. Bu anlamda aceleci olmamak ve görünür görünmez tüm olaya vakıf olduktan sonra karar vermek çok önemli olacaktır.

 

Yeni başlayan ilişkilerde ağırdan almak gerekiyor. Zaten çok akıcı şartlar olmadığını söyleyebiliriz. Eğer yeni bir ilişki başlayacaksa bu ya çok önceden tanıdığınız ya da gerçekten çok güvendiğiniz birisi olabilir. Bir anlamda eski bir dost iyi bir hayat arkadaşı olabilir. Yine de tam olarak adım atmak adına şartların zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir ilişki istiyorsanız öncelikle kendinize sonrada karşınızdaki kişiye karşı dürüst olun. Ne anlatıyorsanız bunun doğru şekilde anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol ediniz. Yanlış anlamaların yada hiç anlaşılmamanın getirebileceği ortamlardan dolayı biraz huzursuz olabilir hatta etrafınıza biraz duvar örebilirsiniz.

 

Sorunlu ilişkilerde tüm sorunların açığa çıkıp belirgenleşmesi ve bunun getireceği tıkanıklıklar olabilir. Çözüm için arabuluculara yada durumu dışarıdan değerlendirerek çözüm üretecek insanlara ihtiyaç olabilir ancak Haziran ayında bu daha çok dedikodu üretmek için gerçekleşebilecek gibi duruyor. Yani dışarıdan yapılan konuşmalar çözümden çok karışıklık yada karmaşa doğurabilir. Kimi muhatap aldığınıza dikkat ediniz ! İlişkinin tarafı kimse onunla açık seçik konuşmayı seçiniz. Dolaylı yollardan ziyade direkt yolları seçiniz.

Haziran Ayı için Olumlama

kuslarkadarozgur

 

Yaşamın akışı içinde olan her durumun kendi tekamülümü sağladığını ve bunun kendimin ve bütün hayrına olduğunu kabul ediyorum. Bugüne kadar tutunduğum tüm engelleyici duygu ve düşünceden kendimi özgürleştirerek yaşamın renkli ve canlı yüzünü yaşamama vesile olan farkındalık ve değişimlerin yaşamıma girmesine izin veriyorum. Zihnim, ruhum, duygularım ve bedenimle bir bütünüm.Tüm yönlerimle dengedeyim ve kendimi olduğum gibi seviyor ve onaylıyorum. İçimdeki duyguların özgürce açığa çıkmasına , ifade edilmesine ve olanca tatminle yaşanmasına izin veriyorum. Bu akışa teslim olurken özgürleşiyorum. Varlığıma şükürler olsun.