Adalet…Adalet…Adalet…

Nisan ayında en çok konuşulacak konuların başında adalet geliyor. Ayrıca birlik ve beraberlik teması da bu ay yine çok önde olacak ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konularda birlik içinde hareket etmek her zaman olduğundan daha önemli hale gelecek. Toplumsal ve ülke olarak çok önemli günlerin yaşanacağı bu ayın enerjisi içinde, kendi adınıza da ailenizle ilgili önemli gelişmelerin olabileceğini düşünebilirsiniz.

Kendinizi ve sevdiklerinizi daha güvende görmek isterken bu anlamda endişelerin de açığa çıkabileceğini  söyleyebiliriz. Mart ayında yaşanan başlangıçlar zor da olsa bir yola girerek ilerleme isteğinde olduğunuzu ortaya koymuştu.Nisan ayında bu zorluklar sorumluluklarınızı üzerinize alarak biraz daha zorlayıcı hale gelebilir. Bırakmadan ve hakkını vererek başlangıçlarınızı desteklemeye ve beslemeye devam ediniz. Özellikle bu ay vereceğiniz emekle gelecek aylarda elde edeceğiniz sonuçlar çok değişecek. Endişe ve korkulara kapılmadan ilerlemeye çalışarak kararlığınızı devam ettiriniz.  Desteklediğiniz, bakıp büyüttüğünüz her şeyin arkasında emeğinizin karşılığını alacağınız günler gelecek ve bu süre çok uzun da değil.

Nisan ayında başlamaktan çok akışın getirdiği her neyse onunla ilerlemek durumunda kalabilirsiniz. Burada uzun zamandır bekleyen sorunlar için elinizi taşın altına sokma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz.  Kendinizi de düşünerek yapacağınız her şeyde birlikte hareket etme zorunluluğu olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu anlamda ortak hareket etme bilincinizin açık olması ve çevrenizle uyum içinde olmalısınız.

Ancak uyumlu ve  birlikte hareket etme konusunun hiçte rahat ve akıcı şartlarda olmadığını da belirtelim. Özellikle bu anlamda yapılacak her şeyde katlanmanız gereken durumlar olabilir ve akışta kalmaya özen göstermeniz bu ayı daha az yorucu geçirmenizi sağlayabilir. Kararsız ve değişken durumlarda, esnek kalmanın pek mümkün görünmediği zamanların sıkça yaşanabileceğini söyleyebiliriz.İşte tam da böyle zamanlarda esnek ve katılımcı olmak çok zorlaşırken birlikte kalmak için sebeplerinizin neler olduğunu hatırlamanız gerekiyor. Aksi durumlarda tam bir dağılma yaşanabilir ve bunun kimseye faydasının olmayacağını söyleyebiliriz.

Sizin için önemli konularda hassas sınırlar belirlemek ve bunları paylaşmak, gerçek düşüncelerinizi açık ve net şekilde aktarmak ve kendinizi gerçekten açık ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek  gerekiyor. İçinizde tuttuğunuz birikmiş duyguların ve düşüncelerin sizi ağırlaştırmasına ve bağlamasına müsaade etmeyiniz.

Farkındalıklarınızı köklü ve yenileyici bir yaşam için kullanmayı isteyerek  farklı düşünce ve fikirlerin yaşamınızdaki etkilerini başlangıçta çok yabancı ve ters gelse de adapte olmayı seçiyor olmanız , daha sancısız bir geçiş yaşamanızı sağlayabilir.

Nisan ayında olan olayların müdahale ederek yönünü değiştirme imkanı çok olmayabilir. Bu sebeple hem kendinizi hem de çevrenizi  hırpalamak ve bunun yorucu enerjisiyle kendinizi bunaltmak yerine, olan ve gelişen süreçleri izlemek ve incelemek gerekiyor. Olayların ardında yatan gerçeği tam olarak anlamak ve bundan sonra kararlar almak doğru olacaktır. Bu da zamana ihtiyaç olduğunu ve hemen karar almanın zor olduğu durumların sıkça yaşanabileceğini gösteriyor. Dur, dinle,izle ve sonra karar ver. Mayıs ayında daha hareketli ve değişim enerjisi yüksek bir enerji olacak. Bu sebeple Nisan ayında yeterince gözlem yapmanın faydası büyük olacaktır.

Görmezden gelmek, bakış açılarını değiştirmemek, yeteri kadar incelememek, olan gelişen süreçlerle yüzleşmekten kaçmak, kendi kabuğuna çekilip kalmak gibi tutumların kazandıracağı bir şey olmayacak.

2014 yılının günerjisinde tarafsız ve idealist yaklaşımların önemini vurgulamıştık.   Bu ay bu enerji en üst düzeyde yaşanabilir. Özellikle gizli saklı kalmış ve gün yüzüne çıkmamış ancak uzun zamandır var olan negatif düşünce ve duyguların açığa çıkması muhtemeldir. Bu sebeple olayların gösterdiği şeyleri, satır aralarını okuyabilmek çok önemli görünüyor. Hiç birşey göründüğü gibi olmayabilir. “Madalyonun öteki yüzü var” sözü tam da bu ay için geçerli.

Bu ay araştırma ve öğrenme işleri , aydınlanma ve farkındalık konuları en üst düzeyde olacaktır.  Aile ve ülke konuları yanında, sağlıkla ilgili konularda da önemli gelişmeler yaşanabilir. Sağlık sorunlarına çözümler bulunabilir ve sonuç alınabilir. Sağlığınızla ilgili sorunlar varsa buna mutlaka özen gösterin ve ilginiz en üst düzeyde olsun. Aksi durumlarda rahatsızlığınız büyüyebilir ve daha da ağırlaşabilir.

Nisan ayında olumlu düşünmeye ve olumlu hareket etmeye çaba göstermek çok anlamlı olacaktır. Negatif düşünce ve duyguların etkisi çok olabilir bu sebeple olumlu ve iyimser yaklaşımlara çok ihtiyaç olacaktır. Empati kurmak, karşınızdaki kişiyi anlamak, sevgiyi esas almak bu ay problemleri çözerken anahtar rol oynayacaktır. Öç almak, bencilleşmek, kayıtız ve ilgisiz kalmak ise bu ay sorunları büyütmekten öteye varmayacaktır.

İkili ilişkilerde yabancılaşmak ve uzaklaşmak yerine, daha sıcak ve daha samimi ortamlara ihtiyaç var. Burada kopuşlar ve bitişlere yol açabilecek test edici ortamların olabileceğini belirtelim.Bunu sıcak, samimi ve dürüst yaklaşımlar sergileyerek aşabilirsiniz. Bencil yaklaşımları biz bilinci ile aşabilirsiniz.

Teknik ve bilimsel çalışmalarda ilerlemenin çok kolay olacağını hatta bu yönde atılımlara başlayan kişi ve kurumların ilerleyebileceğini de söyleyelim. Sadece bu ilerlemenin etkilerini gözlemlemekte sorunlar olabilir. Gerçekten ne kadar ilerleme olduğunu anlamak için biraz zamana ihtiyaç olacak. Gerçek sonuçlarını göreceğiniz zamanlarda uzakta olmayacak ancak sabırla ve özenle çalışmaya devam etmek gerekiyor.

İş olsun, özel olsun, ailevi olsun, sahip olduklarınız için şükretmeye özen gösteriniz ve bunları küçümsemeyiniz. Maddi varlıklarınız yerine sahip olduğunuz tüm manevi değerler ve varlıklar sizin ayakta kalmanıza yaşamınızı devam ettirmenize yarayacak. Bu süreçte paradan daha çok her ne yapıyorsanız onun hakkını vererek yapmaya özen gösteriniz. Maddi kazançlar akabinde oluşacaktır.

Bu ay içinde aşırı mükemmeliyetçi ve detayçı yaklaşımlarla kendinizi boğup bunların içinde kaybolmayınız. Bir ağaca takılıp ormanı göremez hale gelmeyiniz. Büyük resmi unutmadan detayları ele alırsanız daha kazançlı olursunuz. Olan her şeyi olduğu gibi görebilmeli ve abartmamalısınız.

 

Bu ay için olumlama ;

Kendimi açık ,net ve anlaşılır şekilde ifade ediyorum. Yaşamın akışı içinde olan her şeyin kendimin ve bütünün hayrına olduğunu biliyor ve kabul ediyorum. Olan biten ne varsa tümünü sevgiyle karşılıyorum ve sevgi enerjisinin yaşamımın her alanına akıp gelmesine müsaade ediyorum. Sıcak ve samimi duygularımı, içinde bulunduğum tüm ortamlarda açıklıkla, sevgi ve saygı içinde gösteriyorum. Bugüne kadar tutunduğum tüm olumsuz duygulardan kendimi özgürleştirmeyi seçiyorum. Kendimin ve bütünün hayrına olan tüm yenilikleri yaşamıma sevgiyle kabul ediyorum. Sahip olduğum ve olacağım tüm maddi ve manevi değerler için şükürler olsun.

 

Yüreğinizdeki ışıkla yolunuzu aydınlatıp ilerleyeceğiniz bir Nisan ayı var. O ışığa güvenin… Yolunuz açık olsun…