Yaşamın içinde zorlu yollar vardır. Bu ay bu zorlu yolları aşarak ilerlemek mümkün. Yılın ilk iki ayında tamamlanma sürecinde olan enerji bu ay başlama ve başlatma sürecine imkan veriyor. Nedir gidilecek yol, nedir yapılacak şeyler, nedir sizi bu yaşamda ilerletecek şeyler bunlara eğilme ve üzerinde çalışma zamanı. Yol çok kolay ve akıcı değil. Bu biraz zor gibi görünen durumlarda yeteneklerinizi ve yaratıcılığınızı iyi kullanmanızı gerektiriyor. Zorluklar var fakat bunu kendinize olan güveniniz ve cesaretinizle aşabilirsiniz. Bu ayın en önemli konusu kararlı olmak ve karar alabilmek. Oyalanmadan, detayların içinde kaybolmadan kararlı şekilde ilerlemek.

Şubat ayı içinde hazırlık yapanlar, eksiklerini görüp bunları tamamlama yönüne gidenler, eğitim ihtiyacı olup bunu tamamlayarak yeni başlangıçları için kullanmaya hazır olanlar, sonuç olarak bir aksiyon planı olanlar bu ay tüm zorlukları aslında rahatlıkla aşarak istedikleri yola girebilirler.

Ne yapacaksınız o yönde hazırlanmış bir vizyonunuz olması bu ay çok önemli. Vizyonu olup kendi misyonunu tanımlamış olmak aslında planı da hazırlamak için zaten bir ön şart olarak görünüyor. Yapılan planın içinde olanlara ne kadar  inandığınız ve sizin yeteneklerinize uygun olup olmadığı da diğer bir önemli konuyu oluşturuyor. Kendinize uygun olmayan , inanmadığınız bir hedefin peşinde koşmayınız. Mart ayında detaylar çok önemli ve sevmediğiniz, inanmadığınız konularla ilgili yapacağınız başlangıçların detaylarından çok sıkılabilir ve vazgeçebilirsiniz. Vazgeçecekseniz başlamayınız! Mart ayının günerjisi, inandığınız ve  içselleştirdiğiniz yani sizin için sunulmaya hazır kıvama gelmiş konular için yapılacak başlangıçların çok ciddi kazançları olacağını gösteriyor. En iyi yaptığınız ve inandığınız konularda, en yetenekli olduğunuz alanlarda ciddi sıçramalar yapabilirsiniz.

Mart ayında, hırslarınızı bir kenara bırakmaya, egonuzu bir kenara bırakmaya, bencil düşüncelerden uzaklaşmaya özen gösteriniz. Hırsla kalkanın zararla oturacağı, birikmiş öfke ve nefret duygularının herkese zarar verebileceği ve kimseye bir faydası olmayacağını peşinen söyleyebiliriz. Bağımsız ve bencilce hareket etme isteği, özellikle ikili ilişkiler yada grup aktiviteleri açısından son derece olumsuz durumlar oluşturabilir. Bunun yerine , bireysel hareket etmek istiyorsanız bunu olgun ve medeni bir şekilde yapmayı deneyiniz ve iletişim becerilerinizi bu amaçla geliştirip kullanınız.

Bu ay herkeste daha bağımsız ve ayrı hareket etme isteğinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tüm ilişkilerde gergin bir hava oluşmasına sebep olabilir. Ortak hareket edilecek durumlarda detaylı olarak herkes kendi üzerine düşen sorumluluğun ne olduğunu anlar ve gereğini yerine getirirse grup aktivitelerinin bu anlamda etkin olabileceğini söyleyebiliriz aksi durumlarda tam bir karmaşaya dönerek suçlama ve yargılamalar öne çıkabilir. Daha az sayıda ve en iyi anlaştığınız kişilerle birlikte olup hareket etmeyi deneyebilirsiniz.

Yaratıcı işlerde çalışan kişilerin üretkenlik ve yeteneklerini kullanma fırsatlarının çok öne çıkacağı bir ay olan Mart ayında, kendinizi bu şekilde göstermeyi deneyiniz ve bu anlamda başkalarını ezmeden ilerlemeye özen gösteriniz.

Liderlik kavgaları yada güç savaşlarının hiç bir kazananı olmayacaktır. Kısır döngü içinde zamanı sadece bu tip kavgalarla geçirenler yılın devam eden aylarında başlatamadıkları konuların olumsuz etkilerini artan şiddette hissedebilirler. Bu sebeple kavgacı bir zihniyet yerine katılımcı ve pozitif yönlü bir zihinde olmak yılın kalan dönemleri içinde oldukça olumlu etki sağlayacaktır. Ne ekersen onu biçersin sözü tam da bu ay için geçerli görünüyor.

Ocak ve şubat aylarında sonlanan ve biten durumlar yeni başlangıçlara zemin fırsat oluşturacaktır. Bu dönemde evde kapalı kalmak , tembelleşmek ve pasif bir tutumla hatta biraz depresif kalmak yerine, daha proaktif olup yenilikleri kovalamak,  zararlı ve işe yaramayan alışkanlık ve rutinlerden çıkmak çok iyi olacaktır. Bu ayın taze ve yeni enerjisi sizi ilerletirken, özellikle umutlu ve iyimser bir enerjiyle yapmak istediklerine odaklananları destekleyeceğini söyleyebilir. Kararsız ve pasif kalmak yerine daha harekete geçici ve ne yapacağını bilir olmaya dikkat ediniz.

Seçimlerinizi yaparken, kendi aklınızı ve ruhunuzu kullanınız. Kendi kendinize frenler koyup kendinizi yormayınız. Tam tersine, sizi güdüleyen ruhunuzu besleyen, kendi özünüze dönerek bakıp bulduğunuz ve işte bu bana ait dediğiniz ne varsa onların peşinde olunuz. Bu ister iş olsun, ister özel bir ilişki olsun, isterse genel anlamda topluma ait olan bir şey olsun. Bu “benim”, “bu beni ifade ediyor”, “bu bana ait” gibi kavramlar üzerinde düşününüz ve ona göre karar veriniz. Yarın bir gün arkasında duramayacağınız size ait olmayan şeylerin peşinden koşmayınız!

 

Bu ay için olumlama(*) ;

Bu yaşam bana ait ve ben kendi yaşamıma ait kararları kendim vererek yaşamıma sahip çıkıyorum. Kararlarımı alırken, tüm bilgi ve becerilerimi, tüm yeteneklerimi, bana bahşedilmiş tüm yaratıcılığımla  cesur şekilde kullanıyorum. Sevgimi, neşemi, canlılığımı çevremdeki herkesle olan iletişimimde bir köprü olarak kullanıyorum ve hem kendimin hem de bütünün hayrına olan seçimleri yapıyorum. Kendimin ve çevremdeki herkesin özel olduğunu, hepimizin yolu ayrı da olsa varacağımız yerin bir olduğunu ve bu birliğinde hepimizin hayrına olduğunu kabul ediyor ve onaylıyorum.

 

(*) Bu olumlamayı ay içinde her gün düzenli olarak birkaç kere tekrar ederek söyleyiniz.