Kendinle yüzleş…Kendin Ol…

 

2014 yılı , her şeyden öncesinde radikal yaklaşımların öne çıkacağı bir dönemi işaret ediyor. İnançlarınızın ve düşüncelerinizin top yekün değişime uğrayabileceği, bu anlamda çevrenizden gelen tepkilerle değişime zorlanmanız yada içinde bulunduğunuz çevreyi değişime zorlamanız söz konusu olabilir.

Geçmişten gelen ve alışkın olunan durumların yarattığı bağlar, özgürlük duyguları ve değişim istekleri ile çatışabilir. Çatışmaları ele alırken siyahla beyaz gibi taraf tutarak yapabileceğiniz davranışların bir çok ilişkinizi etkileyeceğini söyleyebiliriz.

İyimser bir yaklaşımla köklü değişimler yapmak istiyorsanız 2014 yılında buna çok fazlaca imkan bulabilirsiniz. Özellikle uzun süredir acı çektiğiniz ve bir türlü bitmeyen dertleriniz yada sorunlarınız varsa, sizi ilerletmeyen ilişkilerinizi artık bir sonuca ulaştırmak ve yenilenmek istiyorsanız 2014 yılında bu anlamda atılacak adımlar çok iyi sonuçlar verebilir. Bir şeyler yapmadan önce gerçekten ne istediğinize karar vermeniz çok önemli olacaktır. Alacağınız kararlar öncesinde kendi içinize dönmek ve kendinizi bilerek karar vermek sizin için çok verimli sonuçların geleceği adımları atmanızı sağlayacaktır.

 

2014 yılında kendinizle korkmadan yüzleşmeniz en büyük kazancınız olacaktır.

Gerek maddi gerekse manevi yönden bu yüzleşme sizi ilerletirken, bilinçaltınızda sizi rahatsız eden tüm korku ve endişelerden sıyrılıp kendi ayaklarınız üzerinde durarak ve kendi kaynaklarınızı en iyi en mükemmel şekilde kullanmanızı sağlayabilir. Kendinizle yüzleşmekten kaçarsanız bu sürecin sizin sorunlarınızı derinleştirmekten ve yaşamınızı zorlaştırmaktan başka sonuçları olmayabilir. Kendinize yeteri kadar ve kaliteli zaman ayırmaya özen gösteriniz. Bu zamanı gerek fiziksel sağlığınız, gerekse ruhsal ve duygusal dünyanızı yeniden gözden geçirmek ve bu anlamda sizi rahatsız eden tüm duygu ve düşüncelerden kendinizi arındırmak yönünde kullanmanız iyi olacaktır. Ayrıca kendi yaratıcılığınızı açığa çıkaran ve size özgün tarz ve yöntemleri benimseyip kendinizi yenilemeniz, bu anlamda sizi ilerletecek tüm olumlu duygu ve düşüncelere yaşamınızda yer açmanız gerekiyor.

2014 yılı aile ve ülke açısından çok önemli olayların olabileceği bir yıl. Aile yaşamınızda uzun süredir devam eden kangrenleşmiş sorunların çözüme ulaştırılması açısından bu yıl yaşanacak şeyler olabilir. Bunlar sizin dışınızda gelişen olaylar sonucunda ortaya çıkabilir. Beklemediğiniz ancak sizi köklü değişimlere itecek bu olaylar esnasında kontrolcü bir karakter yerine daha akışta olmaya ve olayların seyrini değiştirmeye çalışmak yerine olanları gözlemleyerek kabul etmeniz gereken durumları kabul ederek ilerlemeniz size çok fayda sağlayacaktır. Olayları kontrol etmekle vereceğiniz uğraş hem size hem de çevrenizdekilere yorucu süreçler yaşatırken sonucunda da hiç bir şey elde edemeyebilirsiniz.

 

Ülke açısından önemi ise,  radikal yaklaşımların oluşturabileceği karmaşa ve değişimlerdir. Toplumda geleneksel alışılmış teamüller yerine oluşan durumların radikal ve köktenci yaklaşımlarla düzeni değiştirici etkileri olabilir yada bu anlamda oluşabilecek olayların çatışma getirebileceğini söyleyebiliriz. Daha uzlaşmacı olmak  ve uzlaşırken milli değerlere ve ülkeye sahip çıkmak çok önemli olacaktır. Ülke dışından olabilecek saldırılara karşıda bu yıl tam bir bütünlük sağlanması gerekiyor. Değişim rüzgarları milliyetçilik ve vatanseverlik duygularını artırabilir ve milli meselelerde daha duyarlı yaklaşımlar sergilenebilir. Ülkenin geleceğini etkileyecek tüm olaylarda olabildiğince tarafsız olmak ve adaletin tecellisine hizmet etmek her zaman olduğundan daha önemli olacaktır. Bu anlamda ülkeyi yönetenlere çok büyük sorumluluklar yüklenmektedir. Gizli kalan ve uzun süredir devam eden bir çok olayın açığa çıkabileceğini ve bunun da yine toplumsal yaşamı etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Ülke açısından bir diğer önemli durumda, geleneksel ile yeni arasında olan çatışmanın toplumu nereye götüreceğidir. Takım taraftarlığı yapar gibi kutuplaşmaların oluşturacağı soğukluk ve mesafeler toplum içinde geleceğe yönelik telafisi ve iyileşmesi zor durumların oluşmasına sebep olabilir. Bunları neden söylüyoruz. İçinde yaşadığımız toplumsal hayatın günlük ve geleceğe yönelik hayatımızı çok ciddi şekilde etkileme durumu olduğundan , daha dikkatli hareket etmek durumundayız. Özellikle maddi birikimlere dikkat etmek gerekiyor. Para konuları çok dikkat çekici şekilde etkilenebilir. Kendinizi daha güvende hissedeceğiniz şekilde tasarrufa gitmek, birikimlerde bulunmak çok iyi olabilir. Kazancınızı daha iyi şekilde değerlendirmeniz bu anlamda da çok önemlidir. Lüks tüketimlerden uzak durmak ve bunun yerine daha mütevazi harcamalarla ilerlemek gerekiyor.Ayrıca iyi kazanç elde ediyorsanız atalarımızın bir sözünü hatırlatmak istiyorum ; “su akarken küpünü doldur”.

 

2014 yılında ne yaparsanız yapın önceliğiniz yaptığınız şeyi “en iyi şekli ” yada “en mükemmel şekli” ile yapmak olmalıdır. Odak noktanız sadece para olursa yaptığınız şeylerin karşılığını istediğiniz ölçüde alamayabilirsiniz. Hangi konularda profesyonelce çalışıyorsanız bu anlamda da kendinizi yenilemeniz ve bugüne kadar alışagelmiş şekilde yaptğınız şeylerden kendinizi arındırıp yeni ve daha iyi yöntemler yada teknikler kullanmanız gerekebilir.Üzerinde uzun süredir çalıştığınız konularda ve emek verdiğiniz alanlarda geri dönüşlerin olması muhtemeldir. Bu sürecin içinde işinizi mükemmeleştirmek ve daha iyi yapmak yolunda vereceğiniz tüm uğraşlar size ödüller getirecektir. Bu ödüller sürpriz şekilde de gelişerek önünüze gelebilir. Büyük kazançlarınızın oluşabileceği bu tip zamanlarda elde edilen kazançların biriktirilmesi çok önemli olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz toplumsal olarak ülkenin içinde bulunacağı ekonomik ve siyasi şartlar para ile ilgili konularda yaşamınıza ciddi şekilde etkide bulunabilir.

 

Ne yapıyorsanız onu en mükemmel şekle dönüştürünüz. Kendi özgün tarz ve stilinizi mutlaka oluşturup yaptığınız işlere yansıtınız. Kendiniz olmak, taklit etmemek ve özgün yollarla ilerlemek sizi ayrıştırıp seçilen konuma ulaştırabilir. Farkınızı farketmelerini sağlayınız. Profesyonel alanda sizi temsil edecek tarzınızı oluşturmaya özen gösteriniz. Kendinize ayıracağınız zaman dilimlerinde bu yönde kendinizle yüzleşmeniz iyi olacaktır. Özellikle bu sürecin 2015 yılında da size çok büyük getirileri olacağını unutmayınız. Değişim süreçleri bir anlık değildir ve doğal olarak getirileri de anlık olmaz.

 

Bu yılın kişiler açısından bir diğer önemi de, kendi yaratıcılıklarını en üst düzeyde kullanabilecekleri fırsatların olması. Kendinizi tanımak bu anlamda çok önemli.  Yeteneklerinizi , yaratıclığınızla birleştirmek ve bunları en iyi şekilde kullanmak için neler yapabilirsiniz 2014 yılında bunlar üzerinde ciddi şekilde düşünmeniz ve harekete geçmeniz iyi olacaktır. Düşünmeden ve yeterince analiz etmeden harekete geçmeyiniz. Dış gözlem yapabilmek ve kendinizle bu anlamda yüzleşmek sizi çok olumlu şekilde etkiyecektir. Kendinizle yüzleşmenizin bir yaşı yoktur.

 

Bir şeye başlamadan önce çok hızlı sonuçlar alınabilecek ancak uzun vadede getirisi olmayacak yollar yerine daha temelli dipli bucaklı çalışmalar size fayda sağlayacaktır. Kolay olsun diye seçeceğiniz ve kısa vadede kazanç sağlayan ancak uzun vadede size hizmet etmeyecek yol, yöntem, duygu ve düşünceden uzak durmanız, bunun yerine daha zor gibi görünse de, kalıcı ve size hayatınız boyunca hizmet edecek yol ve yöntemleri kullanmanız iyi olacaktır. Hem bugüne hizmet eden hem de geleceğe hizmet eden yaklaşımlar daha iyi olacaktır. Stratejik düşünmek ve kalıcı olmak nasılsa öyle hareket etmeniz hem ticari, hem kişisel, hem ilişkisel boyutta daha net ve iyi sonuçlar verecektir.

 

İlişkiler açısından önemli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. 2013 yılında büyük aşklardan ve ilişkilerde yaşanabilecek canlılıklardan söz etmiştik. 2014 yılında daha çok bağ kurma ve uzun süreli ilişkilerden bahsedeceğiz. Gündelik ve tüketilerek yaşanan ilişkiler artık tat vermeyebilir. 2014 yılında ya yanlızlık ya da birlikte aile olmayı önemseyerek ilerlemek daha tercih sebebi olabilir. Kişiler kendilerini ilişki içinde güvende hissetmek isteyebilirler. Bu da yürekten ve gönülden bağlarla birlikte resmi şekilde bağlılıkları beraberinde getirebilir. Aile olmanın önemini kavramak ve aile olarak yaşamanın ne olduğunu iyice anlamak gerekiyor. Bu yönde atılacak adımlar uzun süreli bağların kurulmasına ve kalıcı ilişkiler için zemin oluşmasına yarayacaktır. Birlikteliklerde daha ciddi ve kalıcı tutumlarım olması muhtemeldir. Bu yönde bekarlar, daha ciddi adım atarken, evli çiftler de ilişkilerine ve aile değerlerine her zaman olduğundan daha fazla sahip çıkarak bu değerleri geliştirmeye özen gösterebilirler.

 

Teknik konularda yaşanacak ilerlemeleri kendi işinize ve yaşamınıza adapte etmek için 2014 yılında çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle çalışma alanı mühendislik, yüksek teknoloji , bilgisayar vb konularda olanlar bugüne kadar kullandıkları araçları ve teknikleri yenileme yoluna gidebilirler. Yeni üretimlerin, yeni bilimsel yol ve yöntemlerin yaşamınıza girebilmesi için bu alanlarda yapılacak seminer, fuar ve eğitimlerin içinde olmak çok faydalı olacaktır. Analiz yöntemlerinde, olaylara karşı yaklaşımlarda büyük değişimler gerekebilir. Bu anlamda düşünce şeklinizi olaylara yaklaşım tarzınızı ve bakış açılarınızı yenilemeniz  gerekebilir. Yeni ürünler için yeni yol ve yöntemlerin nasıl kullanılacağı, bunun ne tür faydalar ve getiriler sağlayacağı gibi , verilen hizmet ve ürünlerin yeniden ele alınması yaptığınız işe çok büyük katkı sağlayacaktır. Düşünce şeklinizde bugüne kadar bakmadığınız şekilde olaylara bakmak sizin kendi yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi çok daha etkin şekilde kullanmanıza yarayacak yeni durumların ortaya çıkmasına yarayabilir.

 

Olan olayların görünür tarafı ve görünmeyen tarafı mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır. Olayların göründüğü kadarıyla yapacağımız değerlendirmeler yeterli olmayabilir. Bu anlamda hisler ve sezgiler mutlaka kullanılmalıdır. Yüzeysel yaklaşımlarında bu anlamda beklentileri karşılamayacağını ve özellikle derinliğine yapılan analizlerin ve olayların tüm detaylarını ele alarak yapılacak değerlendirmelerin sizin için daha doğru ve istenen sonuçları getirebileceğini söyleyebiliriz. Merak edilen konular üzerinde uzun ve derinliğine yapılacak titiz çalışmalar özellikle profesyonellik açısından ayrıştırıcı ve sizi ilerletici olabilirken, ideallerinizi yansıtacak tüm enerjiyi 2014 yılında bulabilirsiniz. Uzun dönemdir bu ideallere ulaşmak için hizmet veriyorsanız bunların bu yıl içinde meyvelerini görmeye ve hatta bunları toplamaya başlayabilirsiniz.Özellikle 2008 yılından başlayarak devam edip süre gelen işlerde yada oluşumlarda verilen emeklerin karşılığını görmek mümkün olabilir. Yeterince emek vermediğimiz işlerin köklenmediğini ve bu sebeple bunlardan topyekün vazgeçişlerin olabileceğini de seslendirmek gerekiyor. Bu tip vazgeçişlerin oluşturacağı boşlukta kendinizi büyük bir yalnızlık içinde bulabilirsiniz. Böyle zamanlarda biraz kendinizle başbaşa kalmak ve kendinizle yüzleşmeniz gerekir. Yaşanabilecek olumsuz duygularla kendinizi hırpılamak yerine, bu sürecin sizde oluşturduğu deneyimi yeni başlangıçlarda size yol gösterecek şekilde kullanmayı bilmelisiniz. 2014 yılının içinde yaşanabilecek süreçlerin asıl sonuçlarının 2015 yılında tam olarak gözlemleneceğini hatırınızda bulundurup emeklerinizi buna göre değerlendirmeniz gerekebilir.

 

Kendiniz olmak,kendinizle yüzleşmek 2014 yılının tümünde karşımıza çıkacak en önemli olgu kendiniz olmak ve kendinizle yüzleşmektir. Ezberinizi ve rutininizi kıran olayların bu yönde bir etkisi olacağını hatırınızda bulundurunuz. Felsefi ve spiritüel yönlerde gelişim sağlayacak tüm çalışmaların içinde olmanız, maddi buyutuyla yapacağınız değerlendirmelerin mutlaka manevi boyutuylada ele alınarak desteklenmesi gerektiğini unutmayınız. Bütün yıl boyu başkaları ile rekabet etmek yerine kendinizle yarışmak ve kendinizi aşmak durumunda olmanız gerekebilir.

 

2014 yılında, cesaretinizi test eden durumların yine size yaşatabileceği ortamlarda çekingen ve korkak olmak yerine daha olunuz. Eleştirilerin sizi yıpratmasına müsaade etmeden, onları kendinizi geliştirecek fırsatları size sunup sunmadığına bakınız.

Tüm 2014 yılının size ve sevdiklerinize mutluluk, sağlık, başarı ve huzur getirmesini diliyorum. Ülkemiz açısından da barışın daim olduğu, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği ve geleceğe her zamankinden daha umutla baktığımız bir yıl olmasını diliyorum.

2014 yılı için olumla ;

Değerlerime ve inançlarıma, yaşamımı huzur ve barış içinde yaşayarak kendimin ve bütünün hayrına olacak şekilde sahip çıkıyorum. Kendimin ve bütünün hayrına hizmet eden tüm yeteneklerimi en mükemmel  şekilde  kullanıyorum. Doğal akışın içinde olan her şeyin kendimin ve bütünün hayrına olduğunu kabul ediyorum. Yeni, değişik, farklı olup, kendimin ve bütünün hayrına olan düşünce ve durumlara yaşamımda yer açıyorum. Ben her şeyin en iyisini ve en mükemmelini hakediyorum. Sahip olduğum ve olacağım , tüm maddi ve manevi değerlere şükürler olsun.