Senenin son çeyreğine girerken, bazı başlangıçlar dikkat çekebilir. Daha önceden başlangıcını yaptığımız ve  Ağustos ile Eylül aylarında belli bir olgunluğa taşıdığımız her şey için de, iyiden mükemmele geçiş yapabiliriz. Bu ayda hassas ve detaycı yapımız zaman zaman dengemizi bozacak durumlara soksa da kendimizi daha da geliştirmek için fırsatlar bulabiliriz.

Hayalini kurduğumuz konularda, tutkularımızın bizi harekete geçiren ateşini kullanarak yeni kararlar alabilir ve bu kararların gereklerini yapmaya başlayabiliriz. İdealist yaklaşımlarımız, hayalini kurduğumuz  her şey için derinliğine araştırma yapacağımızı gösteriyor. Yaratıcılığımızı kullanacağımız ve kendimize özgün yollarla ilerlemek isteyeceğimiz bu dönemde, daha aktif, aksiyon alırken kendimize güvenerek ve daha cesur adımlar atmaya istekli ve motive olmamız çok şey kazandırabilir.

Ekim ayında ilerlemek için uzlaşmak, uzlaşırken şartlara ve yeni gelişen durumlara uyum sağlamak konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekebilir. Bu tip durumlarda  ölçülerimizin olması ve bunların çevremizdeki herkes tarafından bilinir olması önem kazanıyor. Kime, neye ne kadar uyum sağlayacağımızı bilelim. Kendi içimizden gelen duygularımızı ve hislerimizi gizlemek yerine bunu uygun bir dille anlatmayı seçelim. Duyguların birikim oluşturmasına müsaade etmeyelim. Kendimizi kötü hissettiren tüm durumlarda, karşımızdaki kişi veya kişilere duygularımızı ifade edelim.

İkili ilişkiler yada özel ilişkiler açısından önemli bir dönemdeyiz. Bu anlamda sorunlu olan ilişkilerimizin çözümünde özellikle aile ile olan ilişkilerde uyumlu ve yeni bir dönemin başlaması mümkün olurken, uzun zamandır sorunlu şekilde devam eden ilişkilerde radikal kararlar alınabilir. Duygusal birikimlerimizin yaşamımızı çok etkileyecğini söyleyebiliriz.  Şifa amaçlı, biriken duygulardan kurtulmak, tüm hayatımızda yeni bir döneme adım atmamıza yardımcı olabilir. İçinde sıkışıp kaldığımız bizi engelleyen duygulardan kurtulmak, her türlü ilişki açısından yaşamımıza barış ve huzur havası getirirken, hayalini kurduğumuz keyifli ortamlarda bulunmamıza vesile olabilir.

Sanata dair çalışmalarda, yaratıcılığımızı kolaylıkla kullanabileceğimiz bir enerji var Ekim ayında. Müzik, tiyatro, resim vb  sanatsal çalışmalar açısından keyifli ortamların olacağını, bu alanda çalışanların yeni üretimleri ile dikkat çekeceğini söyleyebiliriz.

Ekim ayında kendimizi ve sevdiklerimizi güvende hissettirecek adımlar atmak isteğimiz her zamankinden daha fazla olabilir. Özellikle sağlık yada hayat sigortası yaptırmak, maddi birikimler oluşturmak, ev yada benzeri gayrimenkullara yatırım yapmak isteyebiliriz.

Ekim ayında dikkat etmemiz gereken konular, alınganlık, hassas ve aşırı duygusal yaklaşımlar, atalet içinde pasif ve korkak yaklaşımlarla geride durmak, çok bencilleşmek ve narsist kendini beğenmiş tavırlarla uyumsuz kalmak, Her olayı abartmak ve abartılı yaklaşımlarla, isteklerle çevremizdekileri abondene etmek. Aşırı titizlik ve mükemmeliyetçi yaklaşımlar, her şeyi kontrol altına almak isteği ve akışta kalamamak, içe kapanıklık ve radikallik bu ay zorlayıcı şartlar oluşmasına sebep olabilir.

Bu ay, hayallerimizin bizi götürdüğü yere kendi yaratıcılığımıza güvenerek cesur adımlarla ilerlemek gerekiyor.