Yolun Başlangıcı – Kendini Tanımak

Hepimiz yaşam yolculuğuna doğduğumuz andan itibaren başladığımızı sanırız. Oysa yaşam yolculuğumuz anne rahmine düştüğümüz an başlar. O kadar ki yaşayacağımız hayatın sırları bu aşamadan itibaren belirlenmeye başlar. Bunu belirleyen de öncelikle annenin ve babanın ortak programıdır. Aslında çoğunlukla anne bu programı yapar ancak babanın da bu programa katkısı en az anne kadar çokturve önemlidir.

Sorsak herkes aslında kendini tanıyordur. Kimse ben kendimi tanımıyorum demez. Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren büyümüye başladıkça anne ve babanın rehberliğinde yürüyen büyüme serüvenimiz kimileri için çok anlamlı ve olumlu olabildiği gibi kimileri içinse çok olumsuz durumlar barındırabiliyor. Yaşadığımız öğrenme sürecinde yaşam içinde işimize yarayacak olumlu şeylerin yanında yolculuğumuzu olumsuz etkileyecek bir çok olumsuz şeyi de öğrenebiliyoruz. Bunları bir kısmı bizi olgunlaştırırken bir kısmı da travmatik etkilerle, korku, endişe, yetersizlik, özgüven eksikliği, cesaret kaybı yada bunlardan farklı öğrenilmiş çaresizliklere dönüşebiliyor.

Çok iyi bir çocukluk evresi geçirdim diyen bir çok kişinin , otuzlu yaşlardan itibaren yeni arayışlara gittiğini görüyoruz. Hatta kimileri “benim hayat” amacım nedir ? sorusunu bu aşamada tekrar sorabiliyor. Yaptığı işten keyif almadığını söyleyenlerden tutunda, annem babam böyle istedi o yüzden bunu yaptım diyenlere kadar geniş bir yelpazede sebep sonuç ilişkilerinden uzun uzun konuşulur.

Kendini tanımak aslında yaşam kadar uzun bir süreçtir. Öğrendikçe yaparız yaptıkça deneyimleriz, deneyimledikçe kararlarımız ve tutumlarımız değişir ve yeni kararlar ve tutumlar gelir. Bazen değişmek isteriz ve genellikle kaynağında acı, üzüntü, başarısızlık olduğunu görürüz Kimse güle oynaya değişmez. Her şey yolunda giderken , bir şeyleri değiştirme isteği duyan var mı ?

Yaşamın kırılma anlarıdır aslında bu değişim zamanları ve olan şey kendimizi tanıma çabasıdır. Olan senle olacak sen arasındaki yolculuğun keskin virajlarıdır değişim. Kendimizi tanımak için bir keşif yolculuğuna çıkarız ve yolculuk dışarı da bir yerlerde değil de o güne kadar bakmayı ihmal ettiğimiz yada bakmaktan bir sebeple çekindiğimiz yer olan tam da içimizdedir. Kendini tanımak bir arayıştır. Kendi gerçeğini görmek ve yaşama yerleşmektir.Tanıdıkça keşfetmek keşfettikçe yaşama biraz daha yerleşmek. Yerleştikçe daha doyumlu yaşamak, daha doyumlu yaşadıkça , biraz daha keşfetmek. Ne büyük bir döngüdür bu içimizdeki.

Yolda olmaktır aslında kendini tanımak. Ve kendini tanımak yine arkadaşını seçmektir, kendini tanımak işini seçmektir, kendini tanımak eşini seçmektir, kendini tanımak… Bu liste uzar gider sonuçta kendini tanımak yola devam etmektir.

Şimdi kendimi tanımak için yapacağım bir şeyler var mıdır diye soranlar olabilir. Evet kendini tanımak için yapılacak bir şeyler mutlaka ki var. Bunlardan en etkilisi ve önceliklisi bu amaçla çalışmaya başlama isteği ve bu isteğin gereği olarak bir yerlerden başlamaktır. O bir yerler neresidir diye sorarsınız bu satırları yazan kişi olarak ben otuzlu yaşlarıma kadar ne yapacağımı bilir halde hareket ettiğim halde otuzlu yaşlarımda bunu “sayıların” rehberliğinde yaptım. Her zaman içinde bilimsel yollar ve kesinlik olan metotlarla çalışmaya özen gösterdim.
Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir; sayılarla neler öğrenilebilir kendini tanımak adına diye. Kısaca özetleyeyim sayıların ne anlattığını :

Öncelikle sayılar doğum tarihinizin içinden hesaplanarak bulunan sayılardır. Bu sayılar kişiliğimi ve olaylar karşısında beni harekete geçiren durumları bana anlatır. Dışarıdan bana bakıldığında insanların benden edindiği algıyı bana gösterir. Olaylara nasıl tepki verdiğimi, tepkilerimin sonuçlarında ne tip hatalara düşebileceğimi anlatır. Bunların benim bireysel gelişim alanında çalışma yapmam gereken konular olduğunu öğretir. Kendimi nasıl gördüğümü anlatır.Evimden dışarı çıkınca nasıl hareket ettiğimi, arkadaşlık ve dostluk anlamında benim için nelerin önemli olduğunu, nasıl davrandığımı ve nasıl bana davranılmasını istediğimi, hobilerimi, nelerden zevk aldığımı öğretir. Bir işi yaparken kendimden ne kattığımı , nelere dikkat ettiğimi gösterir. Nasıl çalışırsam mutlu olduğumu, özellikle hangi meslekleri seçebileceğimi yada hangi işleri yaparsam başarılı olabileceğimi ve keyif alacağımı belirtir.. Sorunlarla karşılaşma sebeplerim nelerdir ve bu sorunların üstesinden nasıl gelebilirim ? Çözüm üretme yeteneklerim nelerdir ve hangi yollardan gidersem bu sorunların üstesinden gelirim gibi soruların cevaplarını verir.

Ben sayıların eşliğinde yaşadığım ve yaşamaya devam ettiğim keşfin içine bireysel gelişim için yeterli bilgiyi, tecrübeyi ve deneyimi de ekledim. Bunları bazen hizmet olarak satın aldım ve bazen eğitimlere katıldım. Hem öğrendim değiştim, hem de değiştikçe yeniden öğrendim.

Uzun yıllardır doğum tarihinden analizler yapıyorum. Bazen isimlerin sayısal analizlerini de içine katıyorum. Bunları modern bilgilerin ışığında yaşamımı seçerek yaşayacağım ve kendi seçimlerimin de sonuçlarına katlanacak bir sorumlulukla yapıyorum. Kısacası kendi yaşamıma sahip çıkıyorum.

Benimle yıllar önce çalışma yapmış kişilerden kendi keşiflerini yapmış ve yaşam yolculuklarını hayat amaçlarıyla birleştirmiş kişilerden gelen geri bildirimleri duydukça bu konunun ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anlıyorum.

Kendi başarı tanımınızı oluştururken kendinizi tanımanız gerekiyor. Bu gereksinim yaşam yolculuğunda “olan senle” “olacak seni” bulmak için bir köprü görevi görüyor. Dileğim herkesin bu köprüyü kurması ve kendi içine yapacağı yolculukla içindeki gerçeğini bulup açığa çıkartması. İçine bakan gerçeği görür dışarı bakan ise yalanı.

Sevgili dostlar, kendini tanıyan nereye gideceğini bilir. Kendini tanımayan nereye giderse gitsin gideceği yerin bir önemi yoktur.

 

Mehmet Aktürk
Günerji Uzmanı ve YaşamKodu Analisti