Yılın ilk ayında , daha çok kendimizle ilgili olacağız. Bencillik, sadece kendi iç dünyamızda ve hayal dünyamızda kalarak biraz yalnızlık isteyebiliriz. Kimimiz bunu şifalanmak veya ruhsal bir arınma için isterken, kimilerimiz kendilerini biraz dinlemek ve yaratıcılıklarını açığa çıkaracak bir dönem olarak kullanabilirler. Bir yazarın yalnızlığı yada bir ressamın tablosunu yapmak için yalnızlaşması gibi olacağını söyleyebiliriz.

Ocak 2013’te başlangıç yapacağımız konular, geçmişten gelen bağlardan dolayı bizi biraz huzursuz edebilir. Bu sebeple geçmişten gelen bağlarımızın bizi engellediğini düşünüyorsak bunlardan kurtulalım. Bu ay ruhsal ve zihinsel bir temizlikle yeni bir başlangıca adım atmak isteyebiliriz. Hayal ettiğimiz ne varsa bunlar için daha kararlı ve cesur adımlar atmamız gerekebilir. Bu adımları atarken aşırı mükemmeliyetçi yaklaşımlarla kendimize engeller yaratmayalım. Ya hep ya hiç tarzı yaklaşımlar gerek başlangıçlarımız gerekse ilişkilerimiz açısından oldukça zorlayıcı olacaktır. Önce uyum ve ahengi yakalayalım sonra mükemmelleştirme için gayret gösterelim.

Parasal konularda dikkatli olunması gerekiyor. Kazandığımız paranın kıymetini bilmek çok önemli özellikle Ocak ayında bunu doğru bir yatırımla desteklersek kendimizi daha güvende hissedeceğiz. Yaratıcılığımızı hayallerimizi gerçekleştirmek için kullanmakta zorlanmayacağız.

Duygusal ilişkilerde hassas ve titiz yaklaşımlarımız idealist davranışlarla birleşirken , kalite arayışımızda öne çıkabilir. İlişkilerde sadakat  ve özen aranabilir. Bu konularda dikkatli olmamız, gerek özel gerekse işle ilgili yaklaşımlarımızda güvenilir ve tutarlı yaklaşımlar göstermemiz gerekiyor. Bunları karşımızdaki kişilerden de görmek isteyeceğiz.

Hassas yaklaşımlar, istediğimiz bazı şeylerde karşılaşacağımız engeller , bizi çevremizden uzaklaştırıp kendi kabuğumuza hapsetmesin. Kendimizi ve çevremizdekileri olayların tüm detaylarını bilmeden cezalandırmaya çalışmayalım. Kendi kurgumuza kendimizi inandırıp yargılamak yoluyla hem kendimize hem de çevremizdekilere acı çektirmeyelim. Her şeyi kontrol etmeye çalışmak çok yorucu olabilir ve çevremizle olan uyumumuzu zorlayabilir. Bu anlamda akışta kalmaya da gönüllü olmak gerekiyor. Her şeyi ve herkesi manipule ederek yaşamımızı devam ettirmeye çalışmak çok zorlayıcı ve huzursuzluk verici olabilir.

Yılın bu ilk ayında, ideallerimizi ve hayallerimizi süsleyen konuların neler olduğunu tespit etmek ve bunlarla ilgili kararlı adımlar atmak yani başlangıçlar yapmak çok önemli. Bu zamanı olumlu, uyumlu ve ahenkli bir yaklaşımla değerlendirelim.