2012 yılının hızlı ve yoğun akan enerjisi öğrendiğimiz şeylerden kaynaklanan keşiflerle yaşamımıza değişimler getirdi. Değişim, bir dönüşüm süreci olarak 2012 yılında başladı ve şimdi hayallerimizi gerçekleştirme fırsatını bizlere sunuyor. 2012 yılında harekete geçenler oldukça fazla yol katettikleri için istediklerine daha çabuk ulaşabilirler. 2013 yılında hayallerimizi hatta hayallerimizin ötesinden gelenleri yaşamımıza sokmak isteyeceğiz.

Yapılacak her şeye sevgi , barış ve uzlaşma isteği ile yaklaşmamız gerekiyor. Sevmediğimiz , hoşlanmadığımız şeyleri yapmak zul gelirken, aynı zamanda bu tip işlerin keyfimizi kaçıracağını söyleyebiliriz. İstemek, tutkumuzu ortaya koymak, sevdiğimiz şeylerin peşinden koşmak ise kazandıracak. 2013 yılında tutkularımızın itici gücünü kullanmayı becerebilirsek istediklerimizi  daha kolay elde edeceğiz.

Bu yılın güçlü temalarından birisi uzlaşmak ve anlaşmak . Kendi tutkularımızı ortaya koyarken aşırı bencilleşirsek o zaman uzlaşmak zorlaşacağından anlaşmazlıklar bizi yolumuzdan edebilir. Her konuda uyum sağlamak zorunluluğu yok. Aşırı uzlaşmaz tavırlar antipatik görünürken, sevgi ve saygı ortamının kaybolup daha mücadeleci hatta savaşçı bir ortamın gelmesine sebep olabilir. Diplomasi yeteneğini geliştiren ve kullananlar uzlaşma kültürünü geliştirip anlaşarak ilerlemenin avantajlarını elde ederken, uzlaşma yanlısı olmayan, paylaşmayı bilmeyen benciller anlaşmazlıkların getirdiği maddi ve manevi kayıpları yaşayacaklar. 2013 yılının sloganını  “Savaşma seviş” hatırımızda tutarak yılı yaşamaya gayret gösterelim.

Hayaller ete kemiğe bürünüp gerçeğe dönüşürken, aşk ve romantizmin doruklarında gezebiliriz. Aşkın ve romantizmin hüküm süreceği 2013 yılında, sevgiye ve aşka cesareti olanlar , yüreğini ortaya koyanlar hayallerindeki aşkı yaşayabilirler. Tutkulu aşkların yılı olacak 2013, ilişkiler hızlıca başlayacak, sevgi ve saygı ile yaşananlar ömür boyu sürecek birliktelikler getirirken, sevginin olmadığı saygının olmadığı ilişkilerde dağılmalar ve kopmalar yaşanabilir. Özellikle 2012 yılından taşınan çatışmalı ilişkiler eğer 2013 yılında sevgi ve saygı ile onurlandırılmazsa bitmeye ve bitişlerin sonunda dağılmalara sebep olabilir. Hayal kırıklıkları yaşanabilir. Sevgi ve saygıdan yoksun kalmış ilişkileri devam ettirerek  tüm yaşamınızı tüketmesine izin vermeyin. Kıskançlıklara  maruz kalabiliriz yada kıskanabiliriz. İlişkilerde kıskandırmak adına yapılan davranışlar iyi sonuçlar vermeyebilir hatta ciddi birlikteliklerin sonlanmasına sebep olabilir. Dikkatli olalım. Aslında kıskançlık hayatımızın her alanında ortaya çıkabilir. Bu sebeple kıskançlığa bağlı olan kötü enerjilere maruz kalabiliriz. Bu anlamda yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı her yerde ve herkese anlatmadan doğal akışı içinde sürdürmeye devam etmek anlamlı olabilir.

Estetik ile ilgili konuların öne çıkacağı 2013 yılında, moda , makyaj, kişisel bakım gibi konularda atılımlar olabilir. Bu konuları içine alan işlemlere olan ilgi çok yüksek oranda artabilir.Dermatoloji  (Cildiye) her zamankinden daha önemli hale gelebilir . Cilt ve kozmetik ile ilgili konularda daha fazla bilinçlenmenin olacağını da söyleyebiliriz.

Çok çabuk elde edilen kazançların çok çabuk harcanacağı 2013 yılında kazançlarımızı nereye nasıl harcıyoruz dikkat edelim. Lükse harcanan paralar sonraki zamanlarda pişmanlık getirebilir. Kolay kazanılan paranın değeri bilinmeli ve hayallerimizi gerçekleştireceğimiz bir kaynak olarak kullanılmalı. İleri ki dönemlerde kullanılmak üzere bir miktar tasarrufta iyi olacaktır. Özellikle 2014 yılında buna çok ihtiyacımız olabilir. Ne kazandığımızı ve nereye harcadığımızı bilelim. Alışveriş çılgınlığı , harcama isteği her zamankinden daha çok olabilir. İhtiyaçlarımızı karşılamakla müsriflik arasındaki farkı iyice öğrenmemiz gerekiyor. Bu anlamda kendi kendine yeterlilik konusu gündemimizde olacak. Bütçemizi kendimize yetecek şekilde ayarlamak yada kazançlarımızı nereye harcayacağımız konusunda daha titiz çalışma ve düzenlemeler yapabiliriz , yapmak zorunda kalabiliriz.

Senenin en önemli konularından birisi evlilik ve aile olmak. Evlenmek isteyenler, evli olup çocuk sahibi olmak isteyenler için bu yıl oldukça iyi ve uygun bir enerji var.  Eğer ülkemizde ve dünyada , 2012 yılından gelen çatışmacı enerji, barışı ve huzuru bozmamışsa (savaş olasılığı), yaşamımıza yön verecek birleşmeler keyfimizi yerine getirecek. Bireysel olarak bekar olanların tutkulu aşklarla evliliğe adım atacaklarını söyleyebiliriz. Ticari yaşam içinde de şirket birleşmelerinin artacağını söyleyebiliriz. Kazançlı ortaklıklar kurulacak ve uzlaşma ile sağlanan güç birliğinin getirisi büyük kazançlar olacaktır.

Bu yıl istemeyi isteyelim. Hayallerimizin ötesinden neyi istiyorsak yaşamımıza davet edelim. Yüreğimizden, içimizden geleni tutkulu ve çoşkulu şekilde ortaya çıkaralım. Yıl boyunca olumlu, neşeli ve sosyal olmaya gayret edelim. Sevdiklerimizle birlikte vakit geçirelim. İçe kapanık kalarak, hassas ve duygusal tepkilerle kendimize zarar vermekten  öteye geçemeyiz. Yabancılardan ve farklı kültürlerden 2012 yılında öğrendiğimiz yada gördüğümüz çok şey 2013 yılında bir süreç olarak devam edebilir. Yabancı ülkelerle ilgili çalışmalara katılmak ve içinde olmak hem kazandıracak hem de yeni şeyler öğretmeye devam edecek. Bu sürece uyum sağlamak ve öğrenme-keşfetme-değişme adımlarına yeterli esneklik ve istekle yaklaşmak maddi ve manevi kazançlarıyla geri dönecektir.

2012 yılında özgürleşme duyguları hepimizde değişimin farklı alanlarda olmasını sağladı. Aslında 2012 yılından gelen özgürlük duygusu bu yıl sosyalleşme ile biraz daha fazla artacak ve kendimizi daha özgür nasıl kılarız buna bakacağız. Bir anlamda bağımlılıklarımızdan sıyrılarak  ilerleyeceğiz. 2012 yılının yorucu ve tersliklerle dolu enerjisi yaşamımıza yenilikleri sokan fırsatları da beraberinde getirmiş olabilir. Eğer bu fırsatların olmadığını düşünüyorsak 2013 yılında bu fırsatları bulabiliriz ve bunun tadını çıkartabiliriz.

Son söz, düşüncelerimizi ortaya koyarken, başkalarına uyum sağlamaktan ziyade kendi inandığımız düşünceleri ve hissettiklerimizi söyleyelim. Farklıda olsa kişiliğimizi ortaya koyan düşünceleri itici kaçmayacak şekilde söylemek, çoğu zaman düşündüğümüzün aksine kaybetmekten çok kazandıracaktır. Kendimiz olarak uyum sağlamaya ve uzlaşmaya özen gösterelim. Fedakarlıklarla gelen uzlaşmalar yada anlaşmalar, zaman içinde keyfimizi fazlasıyla kaçırıp içsel olarak huzursuzluklar getirebilir. Paylaşarak yapacağımız anlaşmalar, üzerimize düşen sorumlulukları isteyerek yerine getirmemizi sağlarken, kendimizi hem daha huzurlu hissettirecek hem çevremizle samimi bir uyumu da getirecektir.

Bize bir adım atana biz de bir adım atarak cevap verelim…

Kendimizle ve çevremizle barışık olmaya her zamankinden biraz daha fazla özen gösterelim…

Hayal edelim…İsteyelim… Sevelim…